PO Brexit wielki bum gospodarczy na wyspach Brytyjskich

PO Brexit wielki bum gospodarczy na wyspach Brytyjskich

 

Zjednoczone Królestwo uzyskało zgodę na pozostanie w kluczowym porozumieniu Światowej Organizacji Handlu, które reguluje roczne zamówienia publiczne o wartości 1,7 biliona USD.

Grupa 46 krajów, w tym USA i Japonia, zgodziła się w środę, aby Wielka Brytania pozostała w Porozumieniu w sprawie zamówień publicznych, zgodnie z oświadczeniem WTO.

Utrzymanie członkostwa gwarantuje, że kontrahenci z Wielkiej Brytanii zachowają preferencyjny dostęp do zagranicznych zamówień publicznych, jeśli Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską bez porozumienia o wypowiedzeniu. Gwarantuje również, że sygnatariusze GPA będą nadal mieć dostęp do rynku zamówień publicznych w Wielkiej Brytanii o wartości 67 miliardów funtów (89 miliardów funtów) w przypadku Brexitu bez transakcji.

„Porozumienie to kolejny wielki krok w Wielkiej Brytanii ustanawiający się jako niezależny członek WTO, kontynuując walkę o wolny handel i działalność w Wielkiej Brytanii”, powiedział brytyjski sekretarz handlu międzynarodowego Liam Fox w oświadczeniu na Twitterze.

Celem GPA jest otwarcie, na zasadzie wzajemności, rynków zamówień publicznych na konkurencję zagraniczną oraz pomoc w zwiększeniu przejrzystości zamówień publicznych.
U.K. obecnie uczestniczy w GPA za pośrednictwem UE; Wielka Brytania nigdy nie ratyfikowała umowy niezależnie i musi teraz ponownie dołączyć jako członek, aby zapewnić ciągłość po planowanym odejściu od bloku. Oferta Zjednoczonego Królestwa odzwierciedla obecne zobowiązania GPA jako członka UE i nie zwiększa ani nie zmniejsza dostępu do rynku zamówień publicznych.

 

Porozumienie zostanie teraz przedstawione parlamentowi Wielkiej Brytanii na 21 dni w celu zapewnienia możliwości wniesienia sprzeciwu wobec układu. Nic nie wskazuje na to, że którykolwiek z członków Parlamentu zamierza sprzeciwić się tej umowie.

Przystąpienie Wielkiej Brytanii do GPA wejdzie w życie 30 dni po złożeniu przez rząd Wielkiej Brytanii dokumentu przyjęcia do WTO.

W październiku kilka krajów, w tym USA, Nowa Zelandia i Mołdawia, sprzeciwiło się ofercie Wielkiej Brytanii, która dołączyła do GPA, ponieważ stwierdziło, że jest ona nieaktualna i powinna zawierać dalsze koncesje, takie jak lepszy dostęp do wiz w Wielkiej Brytanii. Sytuacja zagroziła wysadzeniem w Wielkiej Brytanii po Brexicie dostępu do 1,7 biliona dolarów, ponieważ każdy członek ma prawo weta.

W środę strony GPA działały „racjonalnie i pragmatycznie” – powiedział Julian Braithwaite, ambasador USA w WTO. „Ekonomiczny interes w zapewnieniu ciągłości przeważył wszystkie podniesione interesy, które mogły zablokować naszą akcesję” – powiedział Braithwaite podczas rozmowy telefonicznej z Bloombergiem.

Ambasador USA w WTO, Dennis Shea, powiedział, że „utrzymanie Wielkiej Brytanii w GPA jest bardzo ważne dla tej umowy” i zauważył, że Wielka Brytania stanowi ponad jedną czwartą całkowitych zamówień UE objętych GPA, zgodnie z oświadczeniem .

W ramach środowej umowy U.K. przeprowadzi renegocjację niektórych aspektów członkostwa GPA w ciągu najbliższych trzech miesięcy w celu rozliczenia niektórych jednostek rządowych, które nie istniały przed Brexit – jak Departament Handlu Międzynarodowego.

„Nie zmienimy dostępu do rynku” – powiedział Bloomberg Braithwaite. U.K. jest „najbardziej otwartą i liberalną gospodarką europejską w GPA”.

Finanse publiczne w UK są naprawiane, a zdrowa nadwyżka w styczniu przynosi zyski z rosnących wpływów z podatków. Zatrudnienie jest na rekordowym poziomie, przy realnym wzroście płac na poziomie dwóch lat. Pomimo spowolnienia globalnego, Wielka Brytania powiększyła się o 1,4 procent w zeszłym roku, odnotowując zaledwie 4 procent bezrobocia.

Jednak Niemcy i Francja stoją na krawędzi recesji, gospodarka włoska zaciska się, a bezrobocie w strefie euro jest dwa razy wyższe.

Wielka Brytania ma problemy gospodarcze – i niech nikt nie mówi, że o nich nie słyszymy, zważywszy na nieustające uderzenie anty-Brexitowskiej negatywności mediów. 

Norweski fundusz inwestycyjny o wartości 1 tryliona dolarów (753 miliardy funtów), pośród najbardziej szanowanych inwestorów na świecie, właśnie potwierdził, że wzmocnił brytyjskie udziały.

„Z biegiem czasu nasz brytyjski przydział wzrośnie” – powiedział Yngve Slyngstad, prezes zarządu norweskiego funduszu.„Dzięki naszemu 30-letniemu horyzontowi czasowemu, obecne dyskusje polityczne nie zmieniają naszego poglądu” – dodał, potwierdzając swoje zaangażowanie na rzecz Wielkiej Brytanii, nawet w przypadku Brexitu „no-deal”.

Ten rodzaj jasnych, dojrzałych analiz profesjonalistów kontrastuje z niekończącymi się oszustwami, które dostajemy od głodnych dotacji polityków w CBI. To właśnie dlatego, że Wielka Brytania będzie prosperować po Brexicie, przyciągnęliśmy w ubiegłym roku rekordowe zagraniczne inwestycje, pokonując USA. Nawet brytyjskie start-upy zgromadziły prawie 8 miliardów funtów w venture capital w 2018 roku – około 70 procent więcej niż ich francuscy i niemieccy odpowiednicy.

Boeing otworzył swój pierwszy zakład produkcyjny w Europie – w Sheffield. Inwestycje napędzane technologią to nie tylko Londyn, ale także Manchester i Północny Wschód. 

 ​​Wielka Brytania jest atrakcyjna niż tymczasowa dobra wartość. Stosunkowo „młoda” demografia oznacza, że ​​Wielka Brytania wyprzedza Niemcy, stając się największą gospodarką Europy.

Wielka Brytania może poszczycić się jednym z trzech najlepszych uniwersytetów na świecie w 34 z 48 obszarów tematycznych, zgodnie z autorytatywną nową ankietą. Na świecie znajduje się siedem brytyjskich uniwersytetów, a nie jedna instytucja z siedzibą w UE, która nie jest w Wielkiej Brytanii.

Gdy nasze klasy polityczne robią sobie posiłek z Brexit, trwająca niepewność hamuje inwestycje krajowe. Pozostawienie UE w takich okolicznościach jest dalekie od ideału. Jednak po tym, jak chmury burzowe minęły, a my bezpiecznie opuściliśmy, Wielka Brytania wyjdzie na jeszcze bardziej atrakcyjną destynację – zwłaszcza w porównaniu do strefy euro złożonej z państw członkowskich coraz bardziej podatnych na niespójność gospodarczą i skrajności polityczne.

Tuzin tanich brytyjskich „wolnych portów” – pod wpływem unijnych przepisów – przyczyniłoby się do wzrostu zamożności w całym kraju, podobnie jak polityka rolna i rybołówstwa po Brexit, przesuwając dotacje dla mniejszych rolników, jednocześnie rekultywując łowiska w Wielkiej Brytanii. 

Od 2016 roku przywódcy polityczni w dużej mierze milczeli na temat możliwości oferowanych przez Brexit czas na pokazanie siły Brexitu.

Teraz wytłumaczy ludziom którzy mówia że informacje o nadchodzącym Brexicie juz spowodowały straty w UK.- co jest nieprawdą.

Europejscy inwestorzy podejmują duże inwestycje w brytyjską gospodarkę, co więcej, podwajają inwestycje w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich trzech lat. Niepewność związana z Brexit nie powstrzymała firm na kontynencie od rozpoczęcia poważnej transakcji w Wielkiej Brytanii, wskazując na wiarę w długoterminowe perspektywy gospodarki wśród zagranicznych menedżerów finansowych.

Według danych S & P Capital IQ, kupujący w UE zwiększyli liczbę 553 aktywów w Wielkiej Brytanii w wyniku fuzji i przejęć oraz emisji niepublicznych w ubiegłym roku.

Zakupy firm, nieruchomości i udziałów w szybko rozwijających się firmach wyniosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy 31,1 mld USD. Wynosi to od 21,2 mld $ w ciągu 497 zakupów w ciągu ostatnich 12 miesięcy i 13,6 mld $ w 454 transakcjach w tym samym okresie 2016-17, w roku obejmującym głosowanie Brexit.

Donald tusk który straszyl Wielką Brytanię przed Brexitem – naprawde nie wiedział co mówi.

Konrad W

4 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *