Po Brexit praca dla niewykwalifikowanych tylko sezonowo

Po Brexit praca dla niewykwalifikowanych tylko sezonowo

 

Nisko wykwalifikowani pracownicy UE nadal będą mogli przyjechać do Wielkiej Brytanii do pracy sezonowej po Brexicie, mówi Gove

Minister Środowiska powołał się także na możliwości opuszczenia bloku, co pozwoli Wielkiej Brytanii sprzedać więcej wieprzowych uszu Chinom.

Pan Gove – wiodąca postać w kampanii wyborczej za opuszczeniem Unii – powiedział, że unijni pracownicy rolni powinni być w stanie zarejestrować się w systemie sezonowych pracowników po Brexit.

Ruch ten pozwoliłby rolnikom, którzy często są uzależnieni od zbieraczy owoców z Europy Wschodniej, „zwiększyć” siłę roboczą po Brexit, powiedział Gove.

Obawy, że imigracja stała się poważnym problemem w usługach publicznych, były jednym z głównych problemów, które spowodowały, że ludzie w ciągu ostatniego roku głosowali za Brexitem.

Ale rolnicy ostrzegali, że nadal potrzebują imigrantów z Europy Wschodniej do pracy na ich polach.

Przemawiając rano na spotkaniu z Countryside Alliance na konferencji w Torysów w Manchesterze, Gove powiedział, że Wielka Brytania będzie w stanie odzyskać kontrolę nad polityką imigracyjną.

Pan Gove podkreślił także możliwości sprzedaży brytyjskiego towaru eksportowego do rozwijających się krajów poza UE – w tym uszu świń do Chin.

Powiedział: „Są jakieś kawałki zwierzęcia, które są bardziej popularne wśród brytyjskich konsumentów, niż wśród pozostałych.

„Ale niektóre z tych kawałków są bardzo popularne gdzie indziej.

„Tak, na przykład uszy świń są przysmakiem w Chinach.

„Jednym z powodów, dla których nie udało nam się sprzedawać tych uszu do Chin, jest to, że przepisy UE nakazują, że świnie, podobnie jak wszystkie zwierzęta gospodarskie, mają być znaczone na uszach. To z powodów identyfikowalności.

Powiedział, że kiedy Wielka Brytania uwolni się od przepisów obowiązujących w Brukseli, to państwo będzie miało swobodę śledzenia świń na różne sposoby i nie będzie utrudniać ich sprzedaży na chińskim rynku.

Powiedział: „Niezakolczykowane uszy świń są warte więcej. Będziemy mieli przewagę nad konkurentami.

„Możemy sprzedawać więcej wieprzowy

Katarzyna Cz

 

3 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka