Po Brexit łatwiej do pracy do Australii, Brytania dołączy do grupy Pacyfiku

Po Brexit łatwiej do pracy do Australii, Brytania dołączy do grupy handlowej Pacyfiku

 

Australia chce żeby Wielka Brytania dołyczała do grupy handlowej Pacyfiku po Brexit

Ministrowie brytyjscy już wcześniej wyrażali ideę przystąpienia do Partnerstwa Trans-Pacyficznego, aby nadrobić straty, które prawdopodobnie zostaną utracone w UE
Australia stwierdziła, że ​​jest otwarta na pomysł, aby Wielka Brytania przystąpiła do bloku handlowego Partnerstwo trans-Pacific (TPP) po Brexit.

Julie Bishop, minister spraw zagranicznych Australii, powiedziała podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, że Australia może również podpisać dwustronną umowę handlową z Wielką Brytanią – ale tylko wtedy, gdy rząd będzie trzymać się swojego planu opuszczenia unii celnej UE.

Zapytana o perspektywę przystąpienia Wielkiej Brytanii do grupy handlowej Pacyfiku, pani Bishop powiedziała: „Oczywiście cieszylibyśmy się zainteresowaniem ze strony gospodarki wielkości Wielkiej Brytanii”.

Z raportu wynika, że ​​brytyjscy ministrowie rozważają złożenie wniosku o przyłączenie się do TPP w celu znalezienia alternatywnych rynków dla eksportu, który obecnie trafia do Europy. LIam Fox, Sekretarz Handlu Międzynarodowego, powiedział na początku tego roku, że rząd przygląda się opcji stania się część bloku handlowego.Jeśli dołączy, Zjednoczone Królestwo będzie jedynym członkiem TPP, który nie będzie miał granicy na Oceanie Spokojnym lub Morzu Południowochińskim. Obecni członkowie to Japonia, Kanada, Meksyk i Australia.

Donald Trump wycofał USA z grupy wkrótce po objęciu urzędu, ale od tego czasu sugeruje, że mógłby renegocjować swoje członkostwo.
Pozostali członkowie TPP zgodzili się kontynuować bez USA. Obecnie negocjują nową umowę, która ma się zakończyć w marcu, ale Wielka Brytania nie będzie mogła dołączyć, dopóki nie opuści UE.

Pani Bishop powiedziała, że ​​ma nadzieję, że Australia zgodzi się na własną umowę handlową z Wielką Brytanią, ale ostrzegła, że ​​może to zostać zahamowane, jeśli Wielka Brytania pozostanie na jednolitym rynku UE. Australia chciałaby zabezpieczyć prawa umożliwiające swoim obywatelom pracę w Wielkiej Brytanii w ramach  umowy, powiedziała Bishop. Ponadto Premier Australii zasugerowała że wizy do tego kraju byłyby prostotą dla osób mających Brytyjski paszport.

 

 

 

Konrad W

 

20 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka