Po Brexit, koniec lotów do Polski, rezerwuj autobus.

Po Brexit, koniec lotów do Polski, rezerwuj autobus.

 

Bruksela zamierza odebrać brytyjskim liniom lotniczym certyfikaty bezpieczeństwa bez żadnej umowy Brexit

Unia Europejska ostrzegła brytyjskie linie lotnicze przed utratą certyfikatów bezpieczeństwa, chyba że rząd osiągnie porozumienie po Brexit, które obejmuje dalsze uczestnictwo w Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

Bruksela tym żądaniem pokazuje aby Londyn był przygotowany na skutki braku Brexitu.

Jeśli Bruksela i Westminster nie dojdą do porozumienia w sprawie lotnictwa, brytyjskie linie lotnicze i producenci samolotów nie będą już objęci certyfikatem bezpieczeństwa EASA.

EASA wydaje zezwolenia na lot, certyfikaty zdatności do lotu, zatwierdza organizacje obsługi technicznej, a także obsługuje licencje w krajach UE, a także w krajach EFTA – Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

W sprawozdaniu z Brukseli czytamy: „Zgodnie z art. 20 rozporządzenia podstawowego Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wykonuje funkcje i zadania związane ze stanem projektu w imieniu państw członkowskich w odniesieniu do certyfikatów typu dla produktów, certyfikatów części i akcesoriów i certyfikaty dla organizacji projektowych.

„Takie zaświadczenia wydane przez EASA osobom i organizacjom zlokalizowanym w Zjednoczonym Królestwie nie będą zatem ważne w UE od daty wycofania.

Chociaż taryfy handlowe nie stanowiłyby poważnego zagrożenia dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, ponieważ przepisy Światowej Organizacji Handlu uniemożliwiałyby ich stosowanie w samolotach cywilnych, ADS Group, organizacja handlowa reprezentująca brytyjski przemysł lotniczy i obronny, wyraziła obawy dotyczące utworzenia niezbędnych organów, które zastąpiłyby EASA w UK.

ADS powiedział posłom, że brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego nie ma obecnie możliwości wykonania pracy wykonanej przez EASA i zajęłoby to około „pięciu do dziesięciu lat”, aby móc wydać ten sam poziom certyfikatu bezpieczeństwa. W kolejnym pociągnięciu inżynierowie pokładowi i kontrolerzy ruchu lotniczego również stracą swoje certyfikaty bezpieczeństwa a to oznacza też koniec lotów z Unii na wyspy.

Raport ostrzega, że ​​”przepisy wykonawcze przestaną obowiązywać z datą wycofania w UE”.

Konrad W

 

13 kwietnia 2018

1 komentarzy
  1. Kolejny gównonews; „Jeśli Bruksela i Westminster nie dojdą do porozumienia w sprawie lotnictwa, brytyjskie linie lotnicze i producenci samolotów nie będą już objęci certyfikatem bezpieczeństwa EASA.” Czyli Węgierski WizzAir i Irlandzki RyanAir nadal będzie latał bez zmian tak jak jest od lat?

Komentowanie jest wyłączone.