Po Brexit, dla firm olbrzymi przypływ funtów 4,1 miliarda

Po Brexit, dla firm olbrzymi przypływ funtów 4,1 miliarda

 

Michel Barnier wymaga od UK przestrzegania stawek podatkowych UE po Brexit, w przeciwnym wypadku UE zawetuje umowę handlową

Główny negocjator Brexit Unii Europejskiej stwierdził, że taka klauzula zapewniłaby państwa członkowskie UE, że Wielka Brytania nie spróbuje podkopać unijnych standardów w zakresie podatków, środowiska i zdrowia. Francuski polityk ostrzegł, że gdyby Theresa May i jej rząd odrzucili tę klauzulę, państwa członkowskie UE prawdopodobnie odrzucą przyszłą umowę o wolnym handlu między Wielką Brytanią i UE po Brexicie.

Klauzula ta byłaby częścią deklaracji politycznej określającej ramy przyszłych stosunków między Wielką Brytanią i UE po Brexicie, które zostaną uzupełnione wraz z oficjalną umową rozwodową w październiku. Komisja już przedstawiła swoje pragnienie, by Wielka Brytania zgodziła się na „klauzulę na temat dobrego zarządzania podatkami” i kodeks postępowania, który będzie odzwierciedlał standardy UE, aby zapewnić, że Wielka Brytania nie wprowadzi nowych standardów, które „stanowią szkodliwą konkurencję podatkową”.

Urzędnicy UE przyznali, że istnieje „wyraźne ryzyko” dla UE, kiedy Wielka Brytania opuści blok, a brytyjskie przedsiębiorstwa czeka potencjalny przypływ gotówki w wysokości 4,1 miliarda funtów, kiedy w końcu wyjdą spod zbyyt rozbudowanej unijnej biurokracji.

Pan Barnier skomentował to zagrożenie, mówiąc: „Stoimy w obliczu ogromnego ryzyka, jeśli nie uspokoimy ludzi i nie wymyślimy rozwiązania”.

„Klauzula powinna zapobiegać jakiemukolwiek obniżeniu kluczowych standardów sprzed Brexitu.”

Główny negocjator stwierdził również, że klauzula jest niezbędna nawet w przypadku strategii Green Brexit opracowanej przez ministra ochrony środowiska, Michaela Gove’a, ponieważ jego zespół jest zdecydowany zachować „równe szanse” po Brexicie.

Wymagania Komisji co do utrzymania przez Wielką Brytanię regulacji europejskich po Brexicie w celu osiągnięcia porozumienia o wolnym handlu stawia rząd Theresy May przed dylematem, ponieważ jednym z głównych powodów opuszczenia bloku było uwolnienie się od restrykcyjnej biurokracji w UE .

Katarzyna Cz.

 

11 kwietnia 2018