Po Brexicie dość przyjmowania niewykształconych ludzi z UE

Po Brexicie dość przyjmowania niewykrzystałconych ludzi z UE

 

Po Brexicie Wielka Brytania „powinna się skupić na wykwalifikowanych migrantach … ale nie blokować obywatelom UE swobodę przemieszczania się” – eksperci podpowiadają premier.

Komitet ds. Migracji (MAC) opublikował raport o wyjściu z UE.

Mówi się, że premier planuje odsłonić nowy system imigracyjny na konferencji Konserwatystów.

Porozumienia po wprowadzeniu Brexitu mogą zakończyć preferencyjne traktowanie obywateli UE.

Komitet Doradczy ds. Migracji (MAC) stwierdził, że nie powinno być preferencji dla obywateli z bloku w ramach nowego systemu imigracyjnego.

Nalegał jednak, aby wysoko wykwalifikowani robotnicy nadal byli witani w Wielkiej Brytanii – i łatwiej im było się dostać niż tym z mniejszymi umiejętnościami.

Długo oczekiwane odkrycia MAC wytyczają drogę Theresy May do ujawnienia nowych rozwiązań imigracyjnych po Brexicie, potencjalnie już w przyszłym miesiącu na konferencji Partii.

Pani May już zaznaczyła, że popiera „globalny” system imigracyjny, który nie dyskryminuje obywateli ze Wspólnoty Europejskiej i innych państw.

Theresa May zdaje się wykluczać spekulacje, że obywatele UE mogą uzyskać preferencyjny dostęp po Brexit w celu ułatwienia negocjacji z Brukselą Pomimo spekulacji,że może być preferencyjny dostęp w ramach transakcji Brexitu, pani May powiedziała wczoraj w programie Panorama BBC, że nie będzie dwóch „zestawów zasad”.

Partnerzy poparli zasadę „globalnych” propozycji imigracyjnych, podczas gdy działacze anty-Brexitu odkryli, że imigracja miała niewielki negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnienia i płace. Przedsiębiorcy wyrazili jednak obawy, że proponowany system będzie zbyt restrykcyjny, a raport został skrytykowany przez innych jako zbyt „techniczny” i ignorujący wpływ wysokich sfer na społeczność.

Przejęcie kontroli nad granicami Wielkiej Brytanii i zakończenie unijnych zasad dotyczących swobody przemieszczania się było jedną z głównych przyczyn głosowania w referendum w sprawie Brexitu w 2016 r.

Jakie są kluczowe punkty w raporcie MAC?

O ile nie jest to częścią szerszej umowy o Brexit, nie powinno być „żadnych preferencji” dla obywateli z bloku w ramach nowego systemu imigracyjnego.Wysoko wykwalifikowani pracownicy powinni nadal być mile widziani w Wielkiej Brytanii – i łatwiej im będzie się dostać niż tym z mniejszymi umiejętnościami.Badania sugerują, że migracja spowodowała wzrost cen domów, ale wpływ ten nie może być widoczny w oderwaniu od innych polityk rządowych.

Pani May nalegała, że chce, aby liczba migracji netto spadła poniżej 100 000 rocznie, z obecnego poziomu około 270 000.

Według raportu MAC polityka imigracyjna powinna faworyzować wysoko wykwalifikowanych pracowników, ponieważ istnieją „wyraźne dowody na to,że przynoszą korzyści brytyjskim finansom publicznym, innowacjom i produktywności”.

Limit migrantów poziomu 2 – którzy są wysoko wykwalifikowani, sponsorowani przez pracodawców i często dołączają do NHS – powinien zostać zniesiony.

Okazało się jednak, że nie ma potrzeby prowadzenia specjalnej ścieżki migracji pracowników nisko wykwalifikowanych – z wyjątkiem programu sezonowych pracowników rolnych.

Przewodniczący komisji, profesor Alan Manning, powiedział, że imigracja nie jest częścią ogólnego porozumienia z UE „zalecamy przejście do systemu, w którym zarządzana jest cała migracja bez preferencyjnego dostępu dla obywateli UE „. „Oznaczałoby to zakończenie swobodnego przepływu, ale nie byłoby to niezwykłe dla Wielkiej Brytanii – na przykład Kanada ma otwarte, przyjazne podejście do migracji, ale nie ma umowy o swobodnym przepływie z żadnym innym krajem” – powiedział.

„Problem ze swobodą przemieszczania się polega na tym, że migrację do Wielkiej Brytanii pozostawia się wyłącznie migrantom, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie mają kontroli nad poziomem i mieszanką migracji. Przy swobodnym przemieszczaniu się nie ma żadnej gwarancji, że migracja leży w interesie mieszkańców Wielkiej Brytanii „.

MAC sugeruje zakończenie preferencyjnego traktowania obywateli UE – idea popierana przez Home Secretary Sajid Javid.

Odpowiadając na ustalenia MAC, rzecznik Home Office powiedział: „Po wyjściu z UE przejmiemy kontrolę nad naszymi granicami i wprowadzimy system imigracyjny, który działa w interesie całej Wielkiej Brytanii. „Oprócz naszego zaangażowania w biznes, zleciliśmy to sprawozdanie, aby lepiej zrozumieć wpływ obywateli UE na rynek pracy w Wielkiej Brytanii. Rząd jest pewny, że obywatele UE odgrywają ważną i pozytywną rolę w naszej gospodarce i społeczeństwie i chcemy, aby było to kontynuowane po naszym wyjściu. „Zanim przejdziemy do dalszych szczegółów dotyczących przyszłego systemu imigracyjnego Wielkiej Brytanii, uważnie przeanalizujemy zalecenia Komitetu Doradczego Migracji”.

W wywiadzie dla „Panoramy”, który odbył się wczoraj wieczorem, pani May powiedziała: „To, o czym jasno mówię, to przesłanie do Brytyjczyków jest bardzo proste. „Nie chciałam sytuacji, w której mogliby zobaczyć ludzi pochodzących z Unii Europejskiej, którzy mieliby te automatyczne prawa w zakresie przyjazdu do Wielkiej Brytanii, a także zbiór zasad do osób spoza Unii Europejskiej.

Czym jest Komitet Doradczy ds. Migracji?

Komitet Doradczy ds. Migracji (MAC) jest niezależnym organem, który prowadzi badania w Home Office. Przewodniczy mu Alan Manning, profesor London School of Economics i ekspert rynku pracy. Inni członkowie to naukowcy, w tym Madeleine Sumption z Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie w Oksfordzie. Komitet oparł swój najnowszy raport na setkach zgłoszeń od firm i prowadzących kampanie, a także prac badawczych. Pracodawcy ostrzegają, że niektóre sektory, takie jak rolnictwo, w dużej mierze polegają na pracownikach z UE i mogą walczyć, jeśli podaż pracy się zmniejszy.

Wśród gorączkowych spekulacji o „Brexodusie”, dane opublikowane w zeszłym miesiącu pokazały, że 87 000 ludzi przybyło do Wielkiej Brytanii z UE w ciągu roku do marca. Ale przyloty z krajów europejskich wciąż zwiększają populację w Zjednoczonym Królestwie, zgodnie z najnowszymi informacjami z Urzędu Statystyk Krajowych (ONS) – i złagodzenie zostało w dużej mierze zrównoważone przez wzrost liczby osób przybywających z zagranicy.

W ubiegłym roku wyciekł dokument Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,który sugerował, że liczba obywateli UE, którzy mogą przyjechać do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy o niskich kwalifikacjach, może być ograniczona przez próg wynagrodzenia, ocenę poziomu umiejętności zawodu lub bezpośrednich limit liczb.

Konrad W

19 września 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *