Plany budowy mini reaktorów jądrowych dla Północy Anglii. Będzie praca

Plany budowy mini reaktorów jądrowych dla Północy Anglii. Będzie praca

 

Rzad Borysa planuje mini reaktory jądrowe na Północy Anglii w ramach poważnej zmiany w polityce energetycznej.
Rząd wpompuje 18 milionów funtów na budowę reaktorów zaprojektowanych przez Rolls-Royce’a, które mają stworzyć tysiące miejsc pracy

Elektrownie mogłyby wytwarzać energię w Yorkshire, Cumbrii, Lancashire i Cheshire w ramach projektu prowadzonego przez Rolls-Royce’a dotyczącego „małych reaktorów modułowych”.

 

Rząd w tym celu wpompuje 18 milionów funtów, aby firma mogła opracować projekt reaktorów.

Premier Boris Johnson ma oficjalnie ogłosić plan we wrześniu, a pierwszy zakład może zostać uruchomiony w ciągu najbliższych 15 lat.

 

„Te nowe mini reaktory jądrowe byłyby skoncentrowane na całej północy – i planowane jest umieszczenie ich w regionie miasta Sheffield, Cumbria, Lancashire i Cheshire”.

„Energia jądrowa jest czysta i jest sposobem na dostarczenie energii do Wielkiej Brytanii na dużą skalę”.

Każda taka mini elektrownia może wytwarzać wystarczającą ilość energii do zasilania 750 000 domów, zgodnie z szacunkami Departamentu Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej.

Henri Murison, dyrektor ds. Partnerstwa z Northern Powerhouse, powiedział: „

Na całym świecie dostępna jest technologia gotowa na rynek, którą można połączyć z łańcuchem dostaw w Wielkiej Brytanii, a my mamy wszystko, czego potrzeba, aby zbudować ją tutaj w Northern Powerhouse wraz z inwestowaniem w dużą fabrykę, która to wsparcie pomoże nam to osiągnąć.

„Prace podjęte przez Nuclear Advanced Manufacturing Research Center pokazały, co można osiągnąć; upewniając się, że budujemy nasze możliwości i wszystkie wynikające z nich korzyści ekonomiczne wynikające z tworzenia miejsc pracy.

Zwolennicy twierdzą, że energia jądrowa jest czysta, wydajna i odnawialna.

Francuska firma EDF buduje elektrownię jądrową o wartości 20 miliardów funtów w Hinkley Point w Somerset.

EDF chce zbudować kolejną stację w Sizewell w Suffolk, która może kosztować 16 miliardów funtów.

Działacze na rzecz ochrony środowiska chcą bardziej skoncentrować się na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia słoneczna, wiatr i pływy.

W ubiegły piątek prawie milion ludzi zostało dotkniętych poważną awarią zasilania na dużych obszarach Anglii i Walii, która wpłynęła na domy i sieci transportowe w godzinach szczytu wieczorem.

National Grid obwinił problemy z dwoma generatorami energii, ponieważ zanotowano przerwy w dostawie prądu w Midlands, południowym wschodzie, południowym zachodzie i północno-wschodniej Anglii i Walii. Eksperci branżowi stwierdzili, że elektrownia opalana gazem w Little Barford,  najpierw zawiodła, a po dwóch minutach odłączyła morską farmę wiatrową Hornsea od sieci.

Konrad W

 

13 sierpnia 2019