Piorytet Brexitu: szybki koniec przepływu osób i dostep do lekarstw.

Piorytet Brexitu: szybki koniec przepływu osób i dostep do lekarstw.

 

Królowa nakreśli plany rządu podczas otwarcia parlamentu w tym tygodniu.

Rząd powiedział, że środki, które pomogą Wielkiej Brytanii prosperować po Brexicie, zostaną przedstawione w Mowie Królowej.

Zaprezentowane zostaną plany zakończenia swobodnego przepływu obywateli UE do Wielkiej Brytanii i zapewnienia szybszego dostępu do leków.

Ministrowie twierdzą, że umowa w sprawie Brexitu jest „priorytetem”, i mają nadzieję, że uda się ją przekazać Parlamentowi „w odpowiednim tempie”. Ale Wielka Brytania i UE nadal uczestniczą w rozmowach przed kluczowym szczytem – według źródła Downing Street „daleko im do ostatecznej umowy”.

Wielka Brytania ma opuścić UE o godz. 23:00 GMT 31 października, a szczyt przywódców europejskich w następny czwartek i piątek jest postrzegany jako ostatnia szansa na zawarcie jakiejkolwiek umowy przed tym terminem.

Downing Street mówi, że premier poinformuje swój gabinet o postępach rozmów w Brukseli później w niedzielę, rozpoczynając „przygotowania do ostatecznej, krytycznej rady UE, na której ma nadzieję osiągnąć porozumienie”.

Johnson powiedział: „Wykonanie Brexitu do 31 października jest absolutnie niezbędne, a my nadal pracujemy nad umową o wyjściu, abyśmy mogli przejść do negocjacji przyszłych stosunków opartych na wolnym handlu i przyjaznej współpracy z naszymi europejskimi przyjaciółmi.

„Ale mieszkańcy tego kraju nie chcą tylko, abyśmy rozwiązali Brexit … ta optymistyczna i ambitna mowa Królowej nakierowuje nas na kurs, aby wszystko się wydarzyło, a nawet więcej.”

Rząd mówi, że Mowa Królowej nakreśli 22 nowych reform, w tym niektóre, które wprowadzą środki, które pozwolą Wielkiej Brytanii „wykorzystać szanse, jakie stwarza Brexit”. Inne propozycje obejmują:

1.Ustawa o imigracji i koordynacji społecznej, aby położyć kres swobodzie przemieszczania się i wprowadzić system imigracyjny oparty na punktach od 2021 r

2.Złomowanie systemu franczyzy kolejowej – kontraktowanie usług wprowadzonych podczas prywatyzacji systemu kolejowego w latach 90.

3.Plany organizacji dochodzeniowej NHS mające na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów oraz zobowiązanie do aktualizacji Ustawy o zdrowiu psychicznym

4.Ustawa o środowisku, która wyznaczy prawnie wiążące cele w celu ograniczenia tworzyw sztucznych i ograniczenia zanieczyszczenia powietrza

5.Istnieją również propozycje dotyczące walki z poważną i brutalną przestępczością, poprawy standardów budowlanych oraz zwiększenia inwestycji w infrastrukturę i naukę.

Ale Partia Pracy skrytykowała decyzję o wygłoszeniu Mowy Królowej przed wyborami powszechnymi jako „wyczyn kaskaderski”.

Lider partii, Jeremy Corbyn, powiedział Sky News: „Posiadanie przemówienia królowej i jutrzejsze otwarcie parlamentu jest niedorzeczne. Rząd nie ma większości w Parlamencie.

Tymczasem około tuzina brytyjskich urzędników, w tym brytyjski doradca UE David Frost, bierze udział w „intensywnych dyskusjach technicznych” w Komisji Europejskiej w Brukseli w ten weekend, próbując zawrzeć nową umowę Brexitu.

W sobotę sekretarz Shadow Brexit, Sir Keir Starmer, powtórzył również, że Partia Pracy podejmie działania przez sądy, jeśli Johnson spróbuje przeforsować Brexit bez porozumienia. Powiedział, że premier musi zastosować się do tak zwanej ustawy Benna przyjętej przez parlamentarzystów we wrześniu, co wymaga od niego dalszych opóźnień.

Konrad W

Zostało 7 dni do umowy i 18 dni do Brexitu w UK

 

13 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *