Pierwsza maszyna z protonami na raka w klinice Newport

Pierwsza maszyna z protonami na raka w klinice Newport

 

Pierwsza brytyjska maszyna do promowania protonów dociera do kliniki Newport.

Firma Proton Partners International (PPI) otrzymała część maszyny, która będzie wyzwalać wiązki protonów do leczenia raka w Rutherford Cancer Center.

Obecnie w Wielkiej Brytanii jest dostępne jedynie leczenie niskoemisyjne w przypadku rzadkich nowotworów.

Terapia rakiem protonowym okazuje się, że jest bardzo skuteczna

Rząd Walijski powiedział, że terapia promieniami protonowymi będzie dostępna w centrum dla pacjentów NHS Wales z nowotworami „w przyszłym roku”.

Prezes PPI Mike Moran stwierdził, że jest to „najbardziej strategiczny projekt zdrowia w tym kraju od dziesiątków lat”.

„Dla mieszkańców Walii ważne jest, aby mieć dostęp do wysokiej jakości terapii promieniami protonowymi”, dodał.

Powiedział, że leczenie „z pewnością poprawi” wyniki kliniczne i doświadczenie pacjentów, którzy musieli spędzić sześć tygodni za granicą, aby uzyskać terapię wiązką protonową.

Zastosowanie terapii protonem zostało podkreślone przypadkiem pięcioletniego Ashya King, którego rodzice zabrali go trzy lata temu do Republiki Czeskiej w celu leczenia nowotworu mózgu.

PPI powiedział, że leczenie w centrum będzie dostępne dla ubezpieczonych samozatrudnionych pacjentów i pacjentów skierowanych przez NHS.
Prezes Media CaptionPPI, Mike Moran, powiedział, że to „wspaniały dzień” dla Wielkiej Brytanii

Terapia wiązką protonową jest wysoce ukierunkowanym typem radioterapii, która może leczyć nowotwory trudne do leczenia z mniejszym ryzykiem uszkodzenia otaczającej tkanki i powodowania działań niepożądanych.

Około 140 pacjentów rocznie jest wysyłanych za granicę z całego NHS – głównie do USA i Szwajcarii – kosztuje to około 114 000 funtów każda.

Eksperci twierdzą, że klinika protonu w Newport mogłaby zmniejszyć o połowę ten koszt, a jednocześnie umożliwić pacjentom pozostanie w bliskości ich rodzin podczas leczenia. Zakłada się że rocznie w tej placówce będzie leczonych 500 osób.

PPI buduje kolejne trzy centra leczenia promieniami protonów w Wielkiej Brytanii – w Northumberland, Reading i Liverpool.

 

Konrad W

21 maja 2017