Pierwsi faceci skazani. Robili zdjęcia kobieta tzn. upskirting law

 

Pierwsi faceci skazani. Robili zdjęcia kobieta tzn. upskirting law

 

Czterech mężczyzn zostało już skazanych na podstawie nowego prawa dotyczącego upskiringu.

„Wszystkie kobiety po prostu zajmowały się transportem publicznym, robieniem zakupów ”, mówi urzędnik ale czterech mężczyzn zostało skazanych za upskirowanie po tym, jak ustawodawstwo uczyniło praktykę nielegalną pół roku temu.

Upskirting – czynność potajemnego robienia zdjęcia lub filmowania pod spódnicą osoby bez jej zgody i jest już nielegalna  w kwietniu w Anglii i Walii kryminalizowana.

Przestępstwo jest obecnie karane do dwóch lat aresztu mocy Ustawy o Voyeurism, a osoby uznane za winne mogą zostać postawione w rejestrze przestępców seksualnych w najpoważniejszych przypadkach.

 

Ustawa weszła w życie po głośnej kampanii Giny Martin – 27-letniej pisarki, która spędziła 18 miesięcy walcząc o to, by to zjawisko było szczególnym przestępstwem po tym, jak dwóch mężczyzn wykonało zdjęcie jej spódnicy na festiwalu w 2017 roku.

Salim Ahmed, 33-letni pracownik sklepu, był pierwszą osobą ściganą na początku lipca. Został zauważony przez policję podczas dwugodzinnego kręcenia filmów na swoim telefonie przy wejściu na Wireless Festival w Finsbury Park w północnym Londynie. Około 16 nagrań wykonał pod spódniczkami lub sukienkami kobiet zostało odkrytych, gdy jego iPhone został skonfiskowany, ale nie zidentyfikowano żadnej z ofiar.

28-letni Michael Adjetey był drugim skazanym po tym, jak CCTV schwytało go, robiąc zdjęcia w sklepie TK Maxx w Hackney we wschodnim Londynie przez dwa kolejne dni w lipcu. Po złapaniu wyznał, że zrobił setki upskirujących zdjęć.

21-letni Thomas Hetherington był trzecim człowiekiem, któremu udało się skazać po tym, jak w lipcu szukał swojej upskirującej ofiary w zajezdni autobusowej w Wakefield i przyznał się do winy w sierpniu.

Daren Timpson-Hunt, 54-letni prawnik, stał się czwartym skazanym po tym, jak w zeszłym tygodniu przyznał się do „obsługi sprzętu” pod ubraniem innej osoby, gdy był na stacji metra Embankment w centrum Londynu na początku lipca.

 

Siobhan Blake, pracownik do spraw przestępstw seksualnych w prokuraturze koronnej, powiedziała: „Upskirting to upokarzające naruszenie, które powoduje, że ofiary czują się poniżone i przygnębione.

„To naprawdę pozytywne, że nasi prokuratorzy korzystają z nowych przepisów, a czterech mężczyzn dotychczas skazanych za to odrażające przestępstwo.

Eksperci powiedzieli, że rosnąca liczba kobiet jest kręcona w ukryciu przed kamerami szpiegowskimi, ponieważ technologia ukrytego nagrywania staje się tańsza i łatwiej dostępna.

Podglądacze instalują tajne kamery w wynajmowanych i studenckich budynkach lub miejscach publicznych, w tym w toaletach, kabinach basenowych, przebieralniach i solarium, aby uzyskać wyraźne zdjęcia kobiet bez uzyskania ich zgody. Ponadto zdjęcia i nagrania mogą ostać użyte online.

Konrad W

 

28 września 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *