Pięć lat więzienia, kontrola żony ,partnerki. Nowe prawo w UK

 

Pięć lat więzienia, kontrola żony ,partnerki. Nowe prawo w UK

 

 

Osoby  które emocjonalnie wykorzystują partnerów, stają w obliczu pięciu lat więzienia.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, każdy, kto zadaje psychiczne okrucieństwo drugiej polowie, może być ścigany – nawet jeśli nie ma bezpośrednich szkód fizycznych.

Po raz pierwszy osoby dopuszczające się przemocy domowej, które nie powstrzymają się od ataków na swoich ofiar, będą ścigane nowym przestępstwem, w przypadku którego istnieją dowody na „zachowanie przymusu i kontroli”.

Prokuratorzy są zdeterminowani, aby stawić czoła problemowi sprawców, którzy uwięzią swoje ofiary w „żywym piekle”, powtarzając groźby, upokorzenia i zastraszanie. Badania wykazały, że 30 procent kobiet – około pięciu milionów – i 16 procent mężczyzn, czyli 2,5 miliona, doświadcza przemocy domowej w swoim życiu.

Dyrektor ds. Oskarżeń publicznych Alison Saunders powiedziała: „Zachowanie kontrolujące lub przymusowe może ograniczyć podstawowe prawa człowieka ofiary, takie jak swoboda przemieszczania się i ich niezależność.

„Takie zachowanie może być niezwykle szkodliwe w niewłaściwym związku, w którym jedna osoba ma więcej władzy niż druga, nawet jeśli na pierwszy rzut oka zachowanie to może wydawać się zabawne, niewinne lub kochające.

„Ofiary mogą bać się konsekwencji nie przestrzegania czyichś zasad. Często obawiają się, że przemoc zostanie użyta przeciwko niej lub cierpi z powodu skrajnego psychologicznego i emocjonalnego znęcania się.

„Poddanie się wielokrotnemu poniżeniu, zastraszaniu lub podporządkowaniu może być równie szkodliwe, jak fizyczne znęcanie się, a wiele ofiar twierdzi, że trauma spowodowana psychologicznym znęcaniem się miała bardziej trwały wpływ niż fizyczne znęcanie się.”

Polly Neate, dyrektorka działu pomocy dla kobiet, powiedziała, że ​​wprowadzenie prawa jest przełomowym momentem w walce z przemocą domową. „Kontrola przymusu leży u podstaw przemocy domowej” – powiedziała.

„Sprawcy zazwyczaj zaczynają nadużywać swojej ofiary poprzez ograniczanie jej osobistych swobód, monitorowanie jej każdego ruchu i pozbycie się kontroli nad swoim życiem; Przemoc fizyczna często pojawia się później.

Prokuratorzy będą mogli zadac wyroków skazujących na podstawie dowodów z dokumentów, takich jak groźby e-maili i wiadomości tekstowych, a wyciągi bankowe, które pokazują, że sprawca molestowania próbował kontrolować ofiarę finansowo.

Jakie to Przestępstwa:

– Zachowanie polegające na przechwytywaniu obejmuje zatrzymywanie partnera uzyskującego dostęp do rachunków bankowych, odmawianie wypłaty środków na opiekę nad dzieckiem lub ograniczenie możliwości ucieczki przez zabranie paszportu lub kluczyków do samochodu

Może to uniemożliwić partnerowi:

– obejrzenie rodziny lub znajomych, brak pieniędzy, kontrolowanie swoich kont w mediach społecznościowych, śledzenie ich komunikacji lub określanie aspektów codziennego życia, takich jak jedzenie, sen czy nawet pójście do toalety

Od policji i prokuratorów oczekuje się podjęcia działań przeciwko tym, którzy zatrzymują swoich partnerów w sposób, który minister spraw wewnętrznych Theresa May określił jako „równoznaczny z torturami”.

Zachowanie przymusowe definiuje się jako „akt lub wzór czynów, które są wykorzystywane do krzywdzenia, karania lub straszenia ofiary”. Przestępstwo było częścią Ustawy o Serious Crime Act 2015, która została uchwalona przez Parlament na początku tego roku.

Aby przestępstwo mogło mieć zastosowanie poradnik Home Office mówi, że wiąże się to z wywołaniem u kogoś „poważnego alarmu lub dystresu, który ma znaczny wpływ na ich codzienne czynności”.

Policja i prokuratorzy są obecnie szkoleni, aby rozpoznawać wzorce zachowań naruszających prawo, które spełniają próg przestępstwa. Louisa Rolfe z Rady Naczelnej Policji Narodowej powiedziała, że ​​nowe przestępstwo „zapewni więcej okazji do udowodnienia innych form przemocy domowej, poza przemocą fizyczną”.

Konrad W

 

13 października 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *