Petycja Brytyjczyków, wstrzymać pieniądze dla innych krajów

Petycja Brytyjczyków, wstrzymać pieniądze dla innych krajów

 

Jacob Rees-Mogg przedstawił petycję Daily Express Theresie May, aby powstrzymać szaleństwo pomocy zagranicznej.

Krucjata ta ma na celu wezwać premier Theresę May do zmniejszenia brytyjskiego budżetu pomocy zagranicznej, aby więcej pieniędzy można było wydać w Wielkiej Brytanii na NHS i opłacić opiekę społeczną dla osób starszych.Jacob Rees-Mogg był widziany przed drzwiami numer 10, podczas gdy pani May prowadziła swoje ważne spotkanie Rady Ministrów Brexitu, podczas którego premier przedstawia plany wyjścia z Unii Europejskiej w obliczu presji ze strony twardych Brexitersów.

Po zszokowaniu reporterów swoim pojawieniem się na Downing Street, konserwatywny poseł powiedział: „To była prośba czytelników Daily Express, którzy chcą mieć pewność, że budżet pomocy zagranicznej jest właściwie wydawany i nie popierają – tak jak ja – 0,7 procentowego targetu.”W ubiegłym roku wydano ponad 13 miliardów funtów z pieniędzy podatników na pomoc zagraniczną, podczas gdy rząd ma problemy z finansowaniem opieki zdrowotnej i opieki społecznej w kraju.

Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazują, że 28 wiodących krajów uprzemysłowionych przekazało w 2015 r. kwotę 86 miliardów funtów.Ponad 12 miliardów funtów – ponad 14 procent – pochodziło z Wielkiej Brytanii, która dała dwa razy więcej niż Francja.

Robert Barnes, lat 52, z Oldham koło Manchester, dzięki któremu powstała petycja domagająca się przekazania pieniędzy na usługi publiczne w Wielkiej Brytanii, powiedział: „Doskonała kampania Daily Express uwypukliła szaleństwo przypadkowego celu wydatków na pomoc zagraniczną.

Sekretarz ds. Rozwoju międzynarodowego, Penny Mordaunt, powiedziała: „Nigdy nie zapomnę, czyje pieniądze przeznaczam. Mamy moralny obowiązek, aby wydawać je w najmądrzejszy sposób”. W 2016 roku Wielka Brytania przekazała 1,5 miliarda funtów krajom średniozamożnym.Pakistan otrzymał 463 miliony funtów, pomimo programów kosmicznych i nuklearnych.Wielka Brytania przekazała także 100 milionów funtów dla Indii i 46 milionów funtów dla Chin, które chcą stać się największą gospodarką świata.

Rees-Mogg powiedział: „Powinniśmy wyjść z unii celnej i powinniśmy być prawdziwym narodem wolnego handlu”.

Katarzyna Cz.

 

10 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka