Paweł Urbański tragiczna śmierć w klasztorze Szkocja

Paweł Urbański tragiczna śmierć w klasztorze Szkocja

 

Robotnik zabity w przerażającym wybuchu gazu w Newmains „nigdy nie powinien był zostać wpuszczony na obszar zagrożony wybuchem.”

Robotnik zajmujący się usuwaniem azbestu Paweł Urbański, 23 lata, zmarł w szpitalu, a praktykant Courtney Clinton, 26 lat, nadal walczy o życie po tragedii, która miała miejsce na terenie opuszczonego klasztoru.

Uważa się, że rura gazowa została przecięta, gdy mężczyźni byli w środku – powodując śmiertelny wybuch. Ale informatorzy mówili, że Paweł, który mieszkał w Coatbridge i Courtney, z Motherwell, nie powinni pracować w budynku z włączonym gazem. Wściekli pracownicy również skrytykowali szefów firmy Enviraz Scotland – specjalistycznego kontrahenta, dla którego chłopcy pracowali, kiedy wydarzyła się ta katastrofa w czwartek, 5 października.

Obaj mężczyźni zostali przewiezieni do Glasgow Royal Infirmary w krytycznym stanie, ale niestety polski imigrant Paweł – pracujący w firmie przez zaledwie dwa lata – nie przeżył. Rozpoczęto wspólne śledztwo z udziałem policjantów i szefów ds. Zdrowia i bezpieczeństwa w związku z tragedią. Uważa się, że mężczyźni zajmowali się usuwaniem azbestu, kiedy nastąpił wybuch w ośrodku duszpasterskim należącym do Kościoła Katolickiego. Sąsiedzi mówili, jak domy się trzęsły, a szyby w oknach zostały rozbite po „ogromnym huku”, gdy zapach gazu wypełnił powietrze. Jeden opisał półnagiego, pokrytego krwią uciekającego mężczyznę i dodał:

„Wyglądał, jakby był podziurawiony strzelbą”. „Musimy uzyskać odpowiedzi na pytania, ponieważ budynek był opuszczony i powinien zostać rozebrany, więc nie powinien mieć dopływu gazu. Wzywając do dokładnego dochodzenia, lokalna MSP Clare Adamson powiedziała: „Istotne jest, aby pracownik ds. Zdrowia i bezpieczeństwa wykonał pełne śledztwo”. Enviraz Scotland – z siedzibą w hrabstwie Hillington w pobliżu Glasgow, jest podwykonawcą specjalizującym się w usuwaniu azbestu.

Nikt z firmy nie odbierał telefonów od nas wczoraj. Rzecznik Urzędu Ławy Królewskiej powiedział: „Prokurator publiczny otrzymał raport w związku ze śmiercią 23-letniego mężczyzny w Glasgow Royal Infirmary w poniedziałek 9 października po incydencie w Newmains w dniu 5 października. „Prowadzone jest śledztwo w sprawie śmierci, pod kierownictwem Wydziału Zdrowia i Bezpieczeństwa COPFS (HSD), a rodzina będzie informowana na bieżąco w odniesieniu do wszelkich znaczących wydarzeń”.

Brat Courtney’a, Ricky, w mediach społecznościowych dopinguje brata, aby walczył w szpitalu i opisał go jako „najodważniejszego z odważnych”.

Katarzyna Cz

 

16 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja