Partia Pracy zlikwiduje testy dla uczniów w szkołach.

Partia Pracy zlikwiduje testy dla uczniów w szkołach.

 

Partia Pracy zlikwiduje tzn. „Saty” i pozwolą nauczycielom uczyć, obiecał  Jeremy Corbyn
Przywódca partii Pracy twierdzi, że zmniejszy presję na uczniów, aby szkoły mogły zapewnić bogaty i zróżnicowany program nauczania

Powiedział że dzieci są testowane na końcu pierwszego etapu kluczowego i ponownie na końcu etapu kluczowego .
Labor ogłosił plany zniesienia obowiązkowych egzaminów ogólnokrajowych dla dzieci ze szkół podstawowych w Anglii, z obietnicą złagodzenia presji na przeciążone szkoły i uwolnienia nauczycieli, aby zapewnić „bogaty i zróżnicowany program nauczania”.

Jeremy Corbyn postanowił przedstawić swoje propozycje zniesienia reżimu „ekstremalnych testów dzieci” w przemówieniu skierowanym do nauczycieli zebranych w Liverpoolu na doroczną konferencję Związku Edukacji Narodowej.

W przemówieniu ciepło przyjętym przez członków NEU, którzy w poniedziałek głosowali za przyjęciem bojkotu testów Satsa w przyszłym roku, przywódca Partii Pracy powiedział: „Musimy przygotować dzieci do życia, a nie tylko do egzaminów”.

Potępił kulturę testowania uczniów, narzekając, że dzieci w angielskich szkołach należą do najbardziej sprawdzonych na świecie i powiedział że rząd laburzystów zniesie Saty dla siedmio- i 11-latków, a także kontrowersyjne plany oceny bazowej na zajęcia w recepcji.

 

Przywódca Partii Pracy otrzymał owację na stojąco po przybyciu na konferencję, a jego ogłoszenie o złomowaniu Sats zostało powitane głośnymi okrzykami.

Corbyn powiedział 1500-osobowej publiczności, że nauczyciele rozumieją pracę przepracowanych i wyolbrzymionych. „Nauczyciele wchodzą w zawód, ponieważ chcą inspirować dzieci, a nie przekazywać je wzdłuż linii montażowej” – powiedział.

Przemawiając  przed ostatnią grupą 10- i 11-latków biorących Sats, Corbyn podkreślił presję, jaką testy wywierają na małe dzieci. „Saty i reżim ekstremalnych prób ciśnieniowych dają młodym dzieciom koszmary i zostawiają je w łzach” – powiedział.

Testy rządowe były nie tylko niepopularne wśród nauczycieli; rodzice obawiają się także szkodliwego wpływu testowania  na małe dzieci, a wielu z nich zorganizowało własny bojkot Satsa, utrzymując dzieci poza szkołą.

„Nasza ocena będzie oparta na jasnych zasadach. Po pierwsze, aby zrozumieć potrzeby edukacyjne każdego dziecka, ponieważ każde dziecko jest wyjątkowe. Po drugie, zachęcanie do szerokiego programu nauczania ukierunkowanego na zaokrągloną edukację – powiedział.

„Kiedy dzieci mają bogaty i zróżnicowany program nauczania, gdy są zachęcane do kreatywności, rozwijania wyobraźni, istnieją dowody, że lepiej radzą sobie także z podstawowymi elementami umiejętności czytania i pisania”.

Źródła pracy wyjaśniły później, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy przeprowadzone zostaną pełne konsultacje w celu omówienia alternatywnego systemu oceny. Jeśli znormalizowane testy krajowe zostaną zniesione, może to jednak doprowadzić do zakończenia szkolnych tabel ligowych, co jest kolejnym krokiem, który zostałby z zadowoleniem przyjęty przez wielu nauczycieli.

Sekretarz edukacji cieni, Angela Rayner, poinformuje członków o postępach na konferencji we wrześniu.

Zapowiedź została przyjęta z zadowoleniem przez NEU. Wspólna sekretarz generalna Mary Bousted powiedziała: „NEU od dawna popiera system oceny, który ma zaufanie nauczycieli i społeczności szkolnych – taki, który będzie wspierał naukę dzieci i podnosił standardy osiągnięć w naszych szkołach.

„Z niecierpliwością czekamy na powrót szerokiego i wyważonego podstawowego programu nauczania i ożywienie ducha kreatywności w naszych szkołach. Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie Labour do pracy w zawodzie w celu dalszego rozwoju tych przełomowych polityk. ”

Saty zostały wprowadzone w 1990 r., aby szkoły były rozliczane i pomagały podnosić standardy. Sześcio- i siedmiolatki uczęszczają do standardowych egzaminów z języka angielskiego i matematyki na koniec pierwszego etapu i ponownie na końcu drugiego etapu, w ostatnim roku szkoły podstawowej.

 

Minister szkół Nick Gibb potępił plan Partii Labour dotyczący zniesienia testów szkolnych. „Te testy były częścią szkolnego życia od lat 90-tych”, powiedział.

„Odegrały kluczową rolę w podnoszeniu standardów w naszych szkołach podstawowych. Dlatego właśnie rządy labourzystów pod przewodnictwem Tony’ego Blaira i Gordona Browna poparły je.

„Zniesienie tych testów byłoby strasznym krokiem wstecz. Zniszczyłoby to ogromnie nasz system edukacji i zniweczyłoby dziesięciolecia poprawy w czytaniu i matematyce dzieci. .

Konrad W.

 

21 kwietnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka