Para planowała atak terrorystyczny Londyn

Para planowała atak terrorystyczny Londyn

 

Pracownik fabryki żywności Munir Mohammed, 36, z Derby, i farmaceutka Rowaida El-Hassan, 33, z północno-zachodniego Londynu również wymieniali wiadomości na temat rycyny.

The Old Bailey usłyszał, że ubiegający się o azyl Mohammed znalazł pracę w Wielkiej Brytanii”, w tym samym czasie kontaktując się z dowódcą państwa islamskiego przez Facebooka.

Użył  wiedzy El-Hassan w zakresie chemii po tym, jak poznali się na portalu randkowym.

Sue Hemming z Koronnej Służby Prokuratorskiej powiedziała, że ​​parę „wyraźnie łączyło poparcie dla brutalnej ideologii Daesh [IS] i nietolerancję tych, którzy nie podpisują się pod jej poglądami”.

Munir Mohammed próbował zrobić bombę ciśnieniową, taka jak ta użyta podczas maratonu w Bostonie. W momencie jego aresztowania w grudniu 2016 r. Mohammed miał dwa z trzech składników potrzebnych do stworzenia materiałów wybuchowych TATP, a także instrukcje, jak robić materiały wybuchowe i detonatory w telefonie komórkowym. Służby antyterrorystyczne odkryły, że szukał informacji i próbował zdobyć truciznę rycynę, obiecał posłuszeństwo dowódcy IS, zwanemu Abubakr Kurdi, który wezwał do zatrucia żywności.

Sąd dowiedział się, że oskarżony używał fałszywych dokumentów, aby uzyskać dostęp do usług i pracować w Wielkiej Brytanii nielegalnie.

Sędzia Michael Topolski QC przetrzymał parę w areszcie i ostrzegł, że grozi im więzienie, kiedy zostaną skazani 22 lutego.

Mohammed z Leopold Street, Derby, został jednogłośnie skazany za przygotowywanie ataku terrorystycznego w okresie od listopada 2015 r. do grudnia 2016 r.

Jego wspólniczka El-Hassan z Willesden Lane w północno-zachodnim Londynie została skazana za to samo większością głosów; 10 do jednego.

Nadkomisarz  Paul Greenwood, który prowadził śledztwo, powiedział, że oficerowie nie wierzyli, że Mahomet wybrał konkretny cel do czasu aresztowania, ale czekał na rozkazy od Państwa Islamskiego.

Oficer powiedział, że Mahomet był „wyjątkowo niebezpiecznym terrorystą”.

Konrad W.

 

11 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn