Pacjent uzbierał dług 530 tys. funtów – największy w Wielkiej Brytanii niezapłacony rachunek NHS

Pacjent uzbierał dług 530 tys. funtów – największy w Wielkiej Brytanii niezapłacony rachunek NHS

 

Skandal w turystyce zdrowotnej: Pacjent uzbierał dług w wysokości 530 tys. funtów – największy w Wielkiej Brytanii niezapłacony rachunek NHS

Pacjent spoza UE, przeszedł leczenie w szpitalu w Manchesterze w ubiegłym roku o wartości 532,498 funtów. Ale szefowie szpitala odmówili ujawnienia, jakie leczenie przeszła ta osoba, z jakiego kraju pochodzi, ile ma lat lub jakiej jest płci, z powodu zachowania”poufności danych pacjenta”.

Turystyka zdrowotna jest częścią szerszego skandalu, w którym dziesiątki tysięcy ludzi przyjeżdża do UK w celu leczenia, z krajów, które już otrzymują miliony funtów w brytyjskiej pomocy zagranicznej.

Kosztuje to NHS 2 miliardy funtów rocznie.

Poprzedni najwyższy dług, o wartości około 500 000 funtów, powstał po tym, jak Nigeryjka urodziła czworaczki w londyńskim Queen Charlotte i Chelsea Hospital w listopadzie 2016 roku.

Kobieta znana jako 43-letnia Priscilla zamierzała urodzić w Chicago w USA, gdzie mieszkali jej członkowie rodziny, ale nie została wpuszczona do kraju przez urzędników granicznych. Dlatego zdecydowała się polecieć na lotnisko Heathrow.

Nigeria otrzymała 230 milionów funtów brytyjskiej pomocy zagranicznej w 2016 roku

Premier Theresa May ma nadzieję na wprowadzenie nowych środków, które pomogą odzyskać 500 milionów funtów rocznie. Nowe przepisy wymagają, aby szpitale pobierały od osób z zagranicy z góry zapłatę za niepilną opiekę. Personel został poproszony o rutynowe pytanie pacjentów, gdzie mieszkali w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, żeby dowiedzieć się, kto jest uprawniony do bezpłatnego leczenia NHS.

Chodziło o sprawdzenie, czy kontrola identyfikacji zmniejsza popyt na usługi. Wyniki są obecnie sprawdzane.

Konrad W

8 stycznia 2018