OSTRZEŻENIE: Schorzenia, które musisz DVLA, aby uniknąć kary

OSTRZEŻENIE: Schorzenia, które musisz DVLA, aby uniknąć kary

 

Niektóre schorzenia wpływają na sposób prowadzenia pojazdu na wiele różnych sposobów, na przykład poważna operacja, taka jak cesarskie cięcie, po którym przez pewien czas nie możesz usiąść za kierownicą. Schorzenia mogą wpływać na zdolność bezpiecznego prowadzenia samochodu i obsługiwania go.

Co więcej, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 £, jeśli nie poinformujesz DVLA o dolegliwościach, które wpływają na prowadzenie pojazdu. A jeśli w wyniku tego spowodujesz wypadek, możesz trafić przed sąd.

Istnieje jednak kilka bardziej nieokreślonych dolegliwości, o których nie pomyślałbyś, że powinieneś je zgłosić do DVLA zanim zaczniesz jeździć samochodem.

1. Déjà vu

Co zaskakujące, GOV.UK wymienia déjà vu jako jeden ze stanów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdu. Podczas gdy większość ludzi uważa déjà vu za powszechne doświadczenie u zdrowych osób, wiąże się ono również z pewnymi rodzajami epilepsji – takie doświadczenie déjà vu jest neurologiczną anomalią związaną z epileptycznym wyładowaniem elektrycznym w mózgu. I o tym medycznie wywołanym déjà vu musisz poinformować DVLA.

2. Zapalenie błędnika

Zapalenie ucha to często występująca infekcja ucha wewnętrznego, która powoduje, że delikatna struktura w głębi ucha (błędnik) jest w stanie zapalnym. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia, ale zwykle poprawiają się po kilku tygodniach.

Mogą obejmować łagodne bóle głowy, utratę słuchu, ból ucha i zawroty głowy. Jednak w niektórych przypadkach objawy mogą trwać dłużej i mieć znaczący wpływ na zdolność wykonywania codziennych zadań, dlatego powinieneś powiadomić DVLA.

3. Bezdech senny

Bezdech senny jest stosunkowo powszechnym stanem, w którym ściany gardła rozluźniają się i zwężają podczas snu, co zakłóca normalne oddychanie. Może to prowadzić do regularnego przerwania snu, co może mieć duży wpływ na jakość życia, zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych stanów, a nawet powodować zasypianie za kierownicą, co jest niezwykle niebezpieczne. W tych ciężkich przypadkach powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem GP / konsultantem w celu uzyskania dalszych porad i rozważyć poinformowanie DVLA.

4. Zaburzenia odżywiania

Niezdrowe nastawienie do jedzenia nie wydaje się być czymś, co mogłoby od razu wpłynąć na twoją zdolność prowadzenia pojazdu, ale są ciężkie przypadki, które powodują okropne efekty uboczne, takie jak osłabienie i zawroty głowy.

Musisz poinformować DVLA, jeśli cierpisz na zaburzenie odżywiania (np. jadłowstręt psychiczny) i wpływa to na twoją zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie masz pewności.

5. Zapalenie stawów

Zapalenie stawów jest częstym stanem, który powoduje ból i stany zapalne w stawie, z około 10 milionami ludzi cierpiących na nie w Wielkiej Brytanii. Może dotknąć osoby w każdym wieku, w tym dzieci, a ponieważ najczęściej dotknięte stawy to te w rękach, kręgosłupie, kolanach i biodrach – które oczywiście wszyscy muszą w pełni wykorzystać, aby móc usiąść w samochodzie i prowadzić bezpiecznie – powinieneś więc poinformować DVLA, czy twój stan wpływa na twoją jazdę i czy trwa dłużej niż trzy miesiące.

Katarzyna Cz.

 

17 czerwca 2018