Silna blokada UK do 7 maja, mówi wiceminister Dominik Raab

Ostatnie 3 tygodnie „silnej „blokady UK mówi wiceminister Dominik Raab

 

Minister Spraw Zagranicznych a obecnie zastępca Premiera UK Dominik Raab powiedział dziś, że Wielka Brytania pozostanie zablokowana przez co najmniej kolejne trzy tygodnie, dopóki nie zostaną spełnione pięć kluczowych testów, aby uniknąć niszczycielskiego drugiego szczytu.

Pierwszy Sekretarz Stanu powiedział narodowi, że ich wysiłki, aby pozostać w domu i powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, przyniosły efekty, ale potrzeba więcej czasu, aby w pełni opanować kryzys.
Oświadczył dziś wieczorem: „Rząd zdecydował, że obecne środki muszą zostać utrzymane przez co najmniej trzy kolejne tygodnie”.

Wyznaczył pięć testów, które Wielka Brytania musi spełnić, aby zmienić reguły blokady.

1. NHS musi nadal być w stanie sobie poradzić – mając pewność, że opieka krytyczna i specjalne leczenie mogą być kontynuowane w Wielkiej Brytanii
2.Trwały i konsekwentny spadek dziennych wskaźników zgonów, dzięki czemu eksperci są pewni, że szczyt minął
3.Tempo infekcji musi spadać do „możliwych do opanowania poziomów”
4.Upewnienie się, że Wielka Brytania ma wystarczającą zdolność testowania i środki ochrony indywidualnej, aby złagodzić środki
5.Zapewnienie, że zmiany nie będą ryzykować drugiego szczytu infekcji, które przytłaczą NHS

Raab powiedział, że zniesienie wszelkich środków blokujących bez spełnienia tych testów groziłoby szkodliwą drugą falą – co jeszcze bardziej zaszkodziłoby zdrowiu i gospodarce.

Dodał: „Musimy kontynuować ten wysiłek jeszcze trochę.

„Poświęciliśmy zdecydowanie za dużo, aby się teraz uspokoić.

„Zaczynamy dostrzegać dowody, że nasze wysiłki zaczynają się opłacać – na końcu tunelu jest światło.

„Gdybyśmy się spieszyli, ryzykowalibyśmy marnowaniem całego poświęcenia i poczynionego postępu

„Proszę, proszę, zostań w domu, ratuj życie, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić do normalnego życia.

Oznacza to, blokade kraju do 7 maja.

Raab odbył nadzwyczajne spotkanie COBRA  gdzie rozważyli opinię naukową, z której wynikało, że środki związane z zamknięciem pomogły Wielkiej Brytanii opanować pandemię, ale eksperci twierdzili, że nie nadszedł czas, aby się nie uspokoić.

Raab także powiedział: „Postaramy się dostosować środki, aby uczynić je jak najbardziej skutecznymi w ochronie zdrowia publicznego, jednocześnie umożliwiając wznowienie działalności gospodarczej i społecznej.

Nowe dane pokazujące całkowity wskaźnik zgonów w Wielkiej Brytanii – w tym wszystkie zgony w szpitalach i poza nimi – stawiają Wielką Brytanię na trzecim miejscu pod względem wskaźnika zgonów na świecie.

Jednak, że rozprzestrzenianie się infekcji w szpitalach i placówkach opieki społecznej wciąż rośnie. Po 7 maja ludzie powinni wrócić do pracy choc dystans 2 metrów dalej bedzie w sklepach , i puby mogą być dalej zamkniete.

Konrad W

16 kwietnia 2020