Ostatni dzwonek na sprzedaż diesla. Będą zakazane strefy wjazdu.

Ostatni dzwonek na sprzedaż diesla. Będą zakazane strefy wjazdu.

 

Rząd Wielkiej Brytanii opublikuje w przyszłym tygodniu strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza.

W następnym tygodniu opublikowany zostanie projekt planu walki z zanieczyszczeniem powietrza, po tym jak biuro premier May oznajmiło, że nie podważy orzeczenia sądu, zmuszającego rząd do ujawnienia informacji przed wyborami.

Rzecznik prasowy Theresy May powiedział, że rząd nie złoży apelacji do wyroku sądu najwyższego, który odrzucił starania ministrów, aby utrzymać tę strategię w tajemnicy do ogłoszenia wyniku wyborów. Plan walki z zanieczyszczeniem powietrza ukaże się nie wcześniej niż w piątek.

Zanieczyszczone powietrze w UK jest przyczyną 40 000 przedwczesnych zgonów rocznie.

Częścią nowego planu mogą być dotacje, aby przekonać kierowców, którzy mieszkają w miejscach najbardziej zanieczyszczających środowisko, żeby zrezygnowali lub zmodernizowali samochody napędzane dieselem. Jednak ten plan przyjęto z rezerwą ze względu na obawy, że dodatkowe pieniądze zostałyby wykorzystane przez zamożnych właścicieli pojazdów z silnikiem Diesla na kupno nowego samochodu.

Coraz więcej głosów w rządzie jest za wprowadzeniem konkretnej ustawy, która przekona ludzi do rezygnacji z samochodów z dieselem, które emitują tlenki azotu przyczyniające się do problemów zdrowotnych, takich jak astma.

Sędzia Garnham powiedział, że konieczne jest jak najszybsze opublikowanie projektów planów redukcji zanieczyszczeń powietrza w celu ochrony zdrowia publicznego. Odrzucił on wniosek rządu o wniesienie apelacji, mówiąc, że ministrowie muszą udać się do sądu apelacyjnego, jeśli chcą uzyskać pozwolenie na podważenie jego orzeczenia.

Garnham nakazał ministrom opublikować swój projekt w ciągu dwóch tygodni – pięć dni po wyborach lokalnych w dniu 4 maja – i powiedział, że rząd musi przestrzegać jego pierwotnego porządku i wydać ostateczną ustawę o rozwiązania problemu kryzysu do 31 lipca.

Dane rządu wykazały, że zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu – wiązało się z przedwczesną śmiercią 23 500 osób rocznie w Wielkiej Brytanii.

„To jest więcej niż 64 zgonów każdego dnia”, powiedział Garnham. Sąd uznał, że zagrożenie dla zdrowia publicznego stanowi „wyjątkowe okoliczności”, co oznaczało, że wytyczne dotyczące purdah w okresie poprzedzającym wybory powszechne mogły zostać uchylone. „Bezpośrednia publikacja ustawy jest niezbędna” – powiedział. Był to ostatni cios prawny dla rządu po przegraniu sprawy sądowej wniesionej przez grupę ds. Ochrony środowiska ClientEarth w związku z brakiem podjęcia działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, które naruszyły prawo UE i przepisy krajowe.

Rada naciska wprowadzania ‘stref czystego powietrza’ w najbardziej zanieczyszczonych miastach, polegające na pobieraniu opłat za wjazd do miasta samochodów z największą emisją spalin.

Konrad W

5 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK