Opłata za torby w supermarketach wzrasta do 10 pensów

Opłata za torby w supermarketach wzrasta do 10 pensów

 

Od października 2015 roku klienci robiacy zakupy muszą płacić co najmniej 5 pensów za każdą torbę przeznaczoną do jednorazowego użytku – wszyscy detaliści zatrudniający ponad 250 osób muszą stosować tą formułe.

Ale teraz opłata może zostać rozszerzona na wszystkie sklepy małe także z opłatą ustaloną na 10 pensów, ogłosiła premier Theresa May.

Zmiana jest częścią rządowego planu walki z zanieczyszczeniem tworzywem sztucznym.

Konsultacje rozpoczną się jeszcze w tym roku, powiedział rząd.

Szacuje się, że każdego roku ponad trzy miliardy worków są dostarczane przez małe i średnie firmy.

 

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej mniejsi detaliści pobierają już co najmniej 5 pensów za plastikowe torby.

Pani May powiedziała:

„Poczyniliśmy olbrzymie postępy na rzecz poprawy stanu środowiska, a opłata za plastikowe torby w supermarketach i dużych sklepach wykazała różnicę, jaką możemy osiągnąć, wprowadzając niewielkie zmiany w naszych codziennych nawykach.

„Chcę pozostawić bardziej zielone, zdrowsze środowisko dla przyszłych pokoleń, ale z tworzywem sztucznym wciąż mamy problemy więc musimy zrobić coś więcej, aby lepiej chronić nasze środowisko i eliminować te szkodliwe odpady.”

Uczestnicy kampanii twierdzą, że jednorazowe plastikowe torby zabierają 1000 lat na zniszczenie i mogą być bardzo szkodliwe dla dzikiej przyrody.

Co się stało od wprowadzenia opłaty?
Liczba jednorazowych plastikowych toreb na zakupy rozdawanych przez supermarkety w Anglii drastycznie spadła.

W 2014 r. – zanim wprowadzono opłatę – siedmiu głównych sprzedawców detalicznych (Asda, Marks & Spencer, Morrisons, Sainsbury’s, Grupa Współpracy, Tesco i Waitrose) rozdali równowartość 140 plastikowych toreb na członka populacji.

W latach 2016-17 spadło do 24 toreb, spadając do 19 toreb w latach 2017-18.

Od momentu wprowadzenia opłaty liczba toreb spadła o 86%, jeśli chodzi o liczbę jednorazowych toreb reklamowych wydanych przez siedem największych sieci supermarketów.

W sumie w ciągu ostatnich dwóch lat wycofano z obiegu 13 miliardów toreb plastikowych.Wiele z siedmiu dużych supermarketów już zaprzestało sprzedaży jednorazowych toreb na zakupy w swoich sklepach. Worki Sainsbury 5p są grubsze i mocniejsze, więc nie są uważane za jednorazowe. Asda powiedziała, że ​​do końca roku wycofuje jednorazowe plastikowe torby, a Morrisons zaczął robić to w marcu.

British Retail Consortium stwierdziło, że słuszne jest, aby podatek był obowiązkowy i spójny dla wszystkich sklepów, 10 pensów maja pobierać opłate nawet małe sklepy.

 

Konrad W

 

1 stycznia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *