Olbrzymi wzrost gospodarczy UK po ogłoszeniu Brexitu

Olbrzymi wzrost gospodarczy UK po ogłoszeniu Brexitu

 

Ben Broadbent, zastępca prezesa banku centralnego, powiedział, że wzrost gospodarczy w ciągu ostatniego roku sugeruje, że gospodarka pozostanie silna niezależnie od wyniku negocjacji w sprawie Brexitu.

Pan Broadbent mówił dzień po tym, jak Bank Anglii podniósł w tym roku prognozę wzrostu dla brytyjskiej gospodarki z 1,6% do 1,8%. Nowe wczorajsze oficjalne dane pokazały, że popyt na brytyjskie towary i usługi zza oceanu wzrósł w ciągu roku, odkąd Wielka Brytania głosowała za rezygnacją z UE.

Eksport Wielkiej Brytanii wzrósł o 11,3%, o 62 miliardy funtów, do 617 miliardów funtów w pierwszych pełnych rocznych wynikach po referendum, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego.

Sektor usług w kraju nadal się rozwijał, a eksport wzrósł o 8,7% do 274 mld funtów, zwiększając nadwyżkę usług w ostatnim roku.

Znacznie wzrósł również eksport towarów, o 13,4% do 342 miliardów funtów, najlepiej sprzedawały się samochody, maszyny mechaniczne i elektryczne. Niektóre z najważniejszych rynków dla towarów krajowych to USA, Chiny, Niemcy i Francja.

Eksport nadal rośnie szybciej niż import z ogólnym zmniejszeniem deficytu handlowego o 17,3% z £ 40.7 mld do £ 33.7 mld – spadek £ 7 mld w ciągu ostatniego roku.

W jeszcze większym stopniu, statystyki opublikowane przez Urząd Statystyki Krajowej również pokazały, że produkcja przemysłowa osiągnęła najwyższy poziom od lutego 2008 r.

Dane, które pozytywnie przyjęły wiodące organizacje branżowe, ponieważ wzrost obrotów, pokazuje, jak brytyjska obecność w handlu utrzymywała się po Brexicie pomimo negatywnych prognoz.

Stephen Martin, dyrektor generalny Instytutu Dyrektorów, powiedział: „Mamy wspaniałe firmy, niektóre światowe branże i ogromny potencjał. Deficyt handlowy zmniejszył się między 2016 a 2017, a eksport ID zwiększył się, ale nadal istnieją znaczne wyzwania, więc konieczne jest, żeby Departament Handlu Zagranicznego i biznesy pracowali razem, aby dostarczyć zasadniczych zmian w naszej działalności handlowej.”

Wczoraj wieczorem inny urzędnik Banku Anglii zasygnalizował, że miasto Londyn pozostanie wiodącym światowym centrum finansowym po opuszczeniu UE. W przemówieniu w Stanach Zjednoczonych Sir John Cunliffe, zastępca prezesa banku ds. stabilności finansowej, powiedział:

„Pomimo pewnych przekonań w niektórych kwartałach, rola UK jako wiodącego międzynarodowego centrum finansowego nie opiera się ani nie zależy wyłącznie od jednolitego rynku usług finansowych w UE. Wielka Brytania ma największy sektor zarządzania aktywami w UE, ale, co najważniejsze, nie jest on zbudowany na puli oszczędności europejskich.

Cóż, ponad 50% aktywów wartych około 8,5 miliarda USD w Wielkiej Brytanii to emerytury, ubezpieczenia i inwestycje obywateli Wielkiej Brytanii. Kolejne 20% pochodzi z reszty świata spoza UE”.

Konrad W

10 lutego 2018