Okradli studentów na 2 miliony funtów na wyspach

Okradli studentów na 2 miliony funtów na wyspach

 

Śledztwo w sprawie 2 milionowego oszustwa telefonicznego rozpoczęte dzięki studentom uniwersytetu w Sheffield

Przekręt , który wykorzystywał dane studentów do zawarcia fałszywych umów, został ujawniony po wszczęciu dochodzenia w wyniku skargi dwóch studentów Uniwersytetu w Sheffield, którzy zgłosili, że ich konta bankowe były nieuczciwie wykorzystywane.

Detektywi odkryli, że siedmiu oszustów nawiązało umowy telefoniczne w imieniu osób, które nie były autentycznymi abonentami. Abonenci, którzy w znacznej mierze byli studentami, otrzymali 50 funtów za umowę, która miała zostać zawarta w ich imieniu. Powiedziano im, że ich dane personalne były potrzebne, aby podnieść standardy usług lub skorzystać z luk prawnych. Umowy zostały utworzone nie tylko w oparciu o indywidualnych abonentów, ale również przez firmy założone w imieniu studentów, co pozwoliło uzyskać więcej telefonów na jednej umowie. Gdy telefony komórkowe zostały wysłane na adres studenta, zostali poproszeni o wysłanie ich do wynajętego biura w Fulham.

Oszuści wykorzystywali następnie dwie metody zarabiania pieniędzy z nowych telefonów komórkowych. Scotland Yard powiedział, że w większości przypadków umowa została anulowana, a tanie fałszywe telefony zostały wysyłane abonentom. Oryginalne telefony zostały odblokowane i sprzedawane za granicą, gdzie mogłyby być używane z zagraniczną kartą SIM. Gang sprzedawał również karty SIM firmie zajmującej się marketingiem wiadomości tekstowych.

Detektywi przesłuchali ponad 300 studentów, z których wielu było rekrutowanych przez uniwersyteckie grupy społeczne. Niektóre umowy telefoniczne nie zostały anulowane, pozostawiając studentów z dużymi długami i zmniejszoną szansą na otrzymanie kredytu studenckiego.

Detektywi z National Mobile Phone Crime Unit rozpoczęli badania nad oszustwami przeciwko firmom telefonii komórkowej – w tym EE, Vodafone, O2, T-Mobile, Three i Virgin – w marcu 2014 r. Łączna strata w sieciach telefonii komórkowej wyniosła 2.149.344 funtów.

Jonathan Boorman, lat 32, nazwany „Wielkim Bossem”, został skazany na sześć lat i cztery miesiące więzienia. Boorman z Devonshire Buildings, Bath, który przyznał się do nadużycia finansowego i prania brudnych pieniędzy, również przez 10 lat nie będzie mógł objąć stanowiska dyrektora jakiejkolwiek firmy. Członkowie jego gangu, którzy, jak twierdzi policja, byli częścią „skrupulatnie zaplanowanego oszustwa przeprowadzonego na skalę przemysłową” w 2014 r., również zostali skazani w sądzie w Southwark w Londynie.

Convicted members of a gang involved in a mobile phone scam which netted millions

Katarzyna Cz

 

31 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Yorkshire