Oficjalnie, UK opuszcza jurysdykcję Sądu Strasburga. Będziesz pod Sądem Brytyjskim

Oficjalnie, UK opuszcza jurysdykcję Sądu Strasburga. Będziesz pod Sądem Brytyjskim

 

Już wiadomo, że Wielka Brytania opuszcza jurysdykcję Sądu Strasburgu.

Polacy w małej ilości ale jednak zgromadzili się w Londynie ( patrz zdjęcie na górze ) jednak Wielka Brytania opuszcza jurysdykcję Sądu w Strasburgu.

Theresa May nalegała, aby jurysdykcja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii zaczęła się od Brexit.

Krytycy jednak twierdzą, że niemożliwe jest uniknięcie sędziów Europejskich w egzekwowaniu nowych porozumień sporządzonych z UE. Ministrowie mówią, że obie strony będą trzymały się „pół oczu” w swoich orzeczeniach.

ETS jest odpowiedzialny za utrzymywanie państw członkowskich zgodnie z prawem UE.
Wyroki są wiążące dla wszystkich państw członkowskich, a także powodują spory między krajami a instytucjami UE.  

Wynika z tego , że ETS nie będzie już miał wyłącznej jurysdykcji nad sporami. Kluczowe pytanie brzmi, jak duży wpływ będzie zachowywanie przez ETS w ramach dwustronnej umowy z Wielką Brytanią. UE nie podpisze porozumienia, które pozwoli mu odstąpić od prawa UE do korzyści Wielkiej Brytanii i niekorzystnej sytuacji Unii Europejskiej na rzecz pomocy państwa dla przedsiębiorstw lub norm emisji. Będzie chciała wyrównać szanse w handlu, a to oznacza, w ramach umowy, wiele przepisów UE.

Wcześniej minister sprawiedliwości Dominic Raab powiedział, że nie będzie „rozbieżności” między brytyjskim i amerykańskim orzecznictwie po Brexi.

Aby wyjaśnić Polakom o co chodzi a no chodzi o to, że teraz jeśli komuś wzięto zasiłki lub wstrzymano wjazd na teren Wielkiej Brytanii mógł powoływać się na orzeczenie Sądu w Strasburgu, który mówi że obywatele UE mogą bez przeszkód wjechać na teren kraju Unijnego i pobierać benefity. Od teraz jeśli nie dostaniesz zasiłków lub Policja Graniczna odmówi ci wjazdu na teren wysp, będzie mógł jedynie starać się o zmianę decyzji w Brytyjskim Sądzie, nie będzie jednak on automatycznie decydował według przepisów Unijnych.

 

 

Konrad W

 

 

27 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK