Oficjalne dane. Spada emigracja Polaków do Brytanii.

Migracja do Wielkiej Brytanii jest najniższa od trzech lat

Liczba obywateli UE wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii wzrosła o jedną trzecią do 122 000 w ciągu ostatniego roku w wyniku referendum UE, podano nowe dane.

Migracja netto zmniejszyła się o jedną czwartą w ubiegłym roku do 246 000 po głosowaniu w Brexit.

Nicola White, szefowa międzynarodowych danych o migracji w ONS, powiedziała: „Zmiana netto migracji była spowodowana wzrostem emigracji, głównie dla obywateli UE, w szczególności obywateli UE8 oraz spadku imigracji we wszystkich grupach.

„Wyniki te są podobne do szacunków z 2016 r. (Opublikowanych w maju 2017 r.) I wskazują, że wynik referendum w UE może mieć wpływ na decyzje osób o migracji do Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza obywateli UE i UE8.

„Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy jest to wskazanie na długoterminowy trend”.

Migracja netto spadła do najniższego poziomu przez trzy lata, a oficjalne szacunki wskazują, różnica pomiędzy przyjazdem a wyjazdem – wynosił w tym roku 246 000 w skali roku do końca marca, co oznacza spadek o 81 000 w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami.

Narody UE stanowią największy wzrost liczby osób wracających do kraju pochodzenia – z Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku wyjechało 46 000 osób, w porównaniu do 29 000 w roku poprzednim.

Kraje „EU8” – Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja i Słowenia – tradycyjnie wykazywały większą liczbę osób przybywających do Wielkiej Brytanii w celu znalezienia pracy.

Znacznie mniejsza liczba imigrantów z UE przybyła do Wielkiej Brytanii szukając pracy niż kiedykolwiek – w ciągu tego okresu o 29,000 do 47 000.

ONS powiedział w swoim dokumencie badawczym: „Długoterminowa międzynarodowa migracja szacuje, że 275 000 osób wyemigrowało z powodów związanych z pracą w roku kończącym się w marcu 2017 roku, z 303 000 w roku poprzednim.

The ONS said in its research paper: „Long-Term International Migration estimated that 275,000 people immigrated for work-related reasons in year ending March 2017, down from 303,000 for the previous year.

Theresa May obiecała zmniejszyć migrację netto do „dziesiątki tysięcy”, ale były Minister Finansów George Osborne twierdził, że inni członkowie gabinetu nie uważają, że cel jest osiągalny.

Liderzy biznesu ostrzegali, że zmniejszenie liczby wykwalifikowanych imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii utrudniłoby firmom i usługom, takim jak NHS.

Katarzyna Cz

24 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka