Odmówiono prawa stałego pobytu dzieciom pary z UE

Home Office odmówił prawa stałego pobytu dzieciom pary z UE

Para z Hiszpanii i Holandii, którzy mieszkała w Wielkiej Brytanii przez całe swoje dorosłe życie dowiedziała się, że urząd macierzysty odrzucił ich wniosek o przyznanie stałego pobytu dla ich dwójki dzieci urodzonych w Londynie.

Jan-Dinant Schreuder i Monica Obiols, oboje w wieku 49, postanowili ubiegać się o karty stałego pobytu (PR) dla nich oraz ich dwójki dzieci, w wieku 12 i 15 lat po referendum UE w czerwcu.

Chociaż rodzice otrzymali kartę PR, to Home Office przysłał im powiadomienie, że odmówiono przyznania PR ich dzieciom, podkreślając, że muszą dostarczyć więcej dowodów na to, że ich dzieci mieszkały z nimi na stałe.

Mężczyzna powiedział, że jest bardzo zły na decyzję Home Office. Jest to bowiem dla nich ogólne zamieszanie, które jest bardzo niepokojące.

Ponadto podkreślił: „Są duże zmiany, które będą dotykać ludzi takich jak ja. Mieszkałem tu odkąd miałem trzy lata, a moja partnerka od 20 lat, więc jesteśmy w pełni zamieszkani w tym kraju. Dzieci nasze spędziły tu całe ich życie.

„W pewnym stopniu biurokracja jest zawsze biurokracją, która sprawia, że ​​czujesz się, nieważny. „

Podpisany w imieniu Sekretarza Stanu Amber Rudd, list skierowany do dzieci, głosi, że para nie przedstawiła żadnych dowodów na ich zamieszkanie w Zjednoczonym Królestwie, co oznacza, że nie zostało wykazane przez nich w wystarczającym stopniu, że mieszkali w Zjednoczonym Królestwie przez pięć lat.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało teraz parę, że ich wniosek zostanie poddany przeglądowi odpowiednich organów odnośnie wydania PR ich dzieciom. Jednak rodzina powiedziała, że czują się teraz mniej ważnymi obywatelami w wyniku tej odpowiedzi.

Maike Bohn, rzecznik 3-miliardowej brytyjskiej grupy walczącej o prawa obywateli UE, powiedział jednemu z brytyjskich dzienników, że była to jedna z wielu podobnych spraw i że wykazała ona, że ​​obecny system ubiegania się o PR w Wielkiej Brytanii jest „niedopasowany do celów”.

„Jasne jest, że obecny system nie jest odpowiedni do celów. Nigdy nie przewidywano w stosunku do obywateli UE ryzyka dyskryminacji”, powiedział Bohn.

„Trzy miliony obywateli UE obecnie rozmawiają z Home Office w celu lepszego udokumentowania, że mieszkają w Wielkiej Brytanii, ich rodziny i osoby pozostające na ich utrzymaniu. Ludzie zasługują na godność i pewność swoich praw, aby mogli żyć normalnie, bez dyskryminacji „.

Coraz więcej tych osób korzysta też z usług prawnych w związku z doradztwem w sprawach dotyczących PR w Wielkiej Brytanii, a także pojawiają się podobne pytania od obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w państwach członkowskich UE.

Zuzana Pundova, kierownik ds. Praw europejskich w Europejskiej Służbie Działań na rzecz Obywateli, prowadząca serwis doradztwa prawnego Your Europe Advice, powiedziała: „Wzrasta liczba zapytań od obywateli UE mających miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

„Problemy zwykle związane są z opóźnieniami, bowiem Home Office opóźnia decyzje. Zwykły czas, w którym powinien wydać decyzję, to sześć miesięcy, ale często trwa to dłużej.

„Widzieliśmy wzrost liczby obywateli UE pytających, jak się mogą ubiegać o stały pobyt. To ludzie mieszkający w Wielkiej Brytanii przez pięć lat, a nawet dłużej. Jednak dopiero teraz zaczynają myśleć o tym, jak uzyskać stałe miejsce zamieszkania.

„Wielu obywateli Wielkiej Brytanii żyje także w innych państwach członkowskich, gdzie mają problemy z wnioskowaniem o stały pobyt. W niektórych przypadkach państwa członkowskie mówią, że nie są oni uprawnieni do pobytu, ponieważ Wielka Brytania nie będzie już częścią UE. Jest to nowa kwestia i jest zdecydowanie związana z Brexitem”.

„Zasady jasno wskazują, że osoby ubiegające się o dokument pobytowy muszą wykazać, że mieszkali w Wielkiej Brytanii od ostatnich pięciu lat. Obejmuje to również aplikacje dla dzieci”.

Klaudia S.

photo/independent

14 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK