Odbieranie brytyjskich paszportów Polskim dzieciom

Wielka Brytania

Ciekawe zdarzenia

Brytyjskie obywatelstwo polskich dzieci w UK zagrożone z powodu błędnej procedury paszportowej

Paszporty, które zostało wydane pewnej liczbie dzieci ze wschodniej Europy zostały unieważnione po tym, jak wykryto 100 przypadków, w których dokumenty te nie zostały sprawdzone w trakcie procesu aplikacyjnego.

Problem ten dotyczy rodzin pochodzących z krajów, w tym z Polski i Czech, które przystąpiły do UE w 2004 roku.

Do tej pory odkryto około 100 takich nieprawidłowości, choć może być ich w najbliższym czasie znacznie więcej.

Dzieci tych imigrantów kwalifikowały się do wyrobienia brytyjskich paszportów od roku 2009, a więc od tego czasu, kiedy ich rodzice mogli przedstawić dokument rejestracyjny ukazujący, że pracowali oni w Wielkiej Brytanii przez okres pięciu lat.

Jednak w niektórych przypadkach urzędnicy nie żądali okazania tego typu dokumentu.

Błędy te zostały odkryte dopiero wtedy, gdy rodzice złożyli podania o odnowienie paszportów swoich dzieci.

Jak się okazało, urzędnicy wiedzieli o zaniedbaniu w procedurze od co najmniej listopada ubiegłego roku, kiedy znaczna liczba wniosków o przedłużenie paszportów została wysłana do biur paszportowych.

W konsekwencji paszporty niektórych dzieci imigrantów, w tym z Polski, zostały już unieważnione, a liczba osób dotkniętych przez ten problem może znacznie wzrosnąć.

—————————————–

Błędy te mogą doprowadzić do odwołania brytyjskiego obywatelstwa dzieciom, które urodziły się lub mieszkają w Wielkiej Brytanii od ponad dziesięciu lat, jeśli rodzice nie będą mogli dostarczyć niezbędnych dokumentów.

——————————————

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Wielkiej Brytanii powiedziało, iż pewna liczba wschodnioeuropejskich obywateli, którzy ubiegali się o brytyjskie paszporty dla swoich dzieci pomiędzy 1 maja 2009 r., a 31 października 2014 r., „nie była proszona o przedstawienie zaświadczenia z systemu rejestracji pracowników (WRS) lub o wyjaśnienie, że byli zwolnieni z rejestracji min. z tytułu bycia studentem czy osobą pracującą na własny rachunek.

Barbara Drozdowicz, dyrektor Wschodnioeuropejskiego Centrum Doradztwa podkreśliła, że niedopatrzenia te zostały przyjęte przez wielu wschodnich Europejczyków z „prawdziwym szokiem” i uznane za „zdradę”.

Ponadto Drozdowicz wezwała Home Office do poszanowania paszportów, które już zostały przyznane i dodała:

„To, co chciałabym zobaczyć to jest to, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaakceptowało obecny stan i nie odwoływało ani paszportów, ani obywatelstwa wszystkim tym dzieciom”.

Tymczasem, szereg paszportów dla dzieci imigrantów, w tym z Polski, został unieważniony, a urzędnicy państwowi zapowiedzieli konsultacje z prawnikami na temat tego, czy mogą oni również pozbawić je brytyjskiego obywatelstwa.

Barbara Klaudia Sitko

Na podstawie theguardian

Paszporty dawały gwarancje dla rodziców dostawania benefitów na dzieci co może być kluczowe po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Oznacza to też jedno, że może być weryfikacja paszportów  już wydanych dla osób dorosłych. Jednym słowem Wielka Brytania poza Unią będzie miała swoje nowe prawa i ustalenia.

Pomyłka urzędników czy nie , ważne jest to że, następuje weryfikacja Paszportów Brytyjskich przyznanych osobom z UE, między innymi Polakom, Słowakom, Litwinom, Hiszpanom itd..

1 lipca 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK