Od połowy 2018 roku rejestracja Polaków i emigrantów w UK

Od połowy 2018 roku rejestracja Polaków i emigrantów w UK

 

Wielka Brytania rozpocznie rejestrację obywateli UE jako posiadających status osoby zamieszkałej pod koniec 2018 r

Amber Rudd powiedziała, że w kwietniu przyszłego roku zostanie zatrudnionych 1200 pracowników, aby zapewnić, że proces rejestracji będzie „łatwo dostępny”, jak obiecała, będzie ​​”zupełnie inny” niż problemowy system aplikacji stałego pobytu, który podkopał zaufanie w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

We wtorek poinformowała posłów, że dotychczas Ministerstwo Finansów zebrało 50 milionów funtów na finansowanie przygotowania nowego systemu rejestracji w tym roku podatkowym. MSW musi jeszcze skonsultować się z Ministerstwem Finansów, ile dodatkowych funduszy potrzebnych będzie od marca 2018 r., aby uruchomić system.

Rudd próbowała uspokoić posłów w obliczu niedawnego sceptycyzmu dotyczącego zdolności MSW do rejestracji 3 milionów obywateli UE, mówiąc, że byłby to proces internetowy z „łatwym dostępem” i nie obejmowałby 80 stron dokumentów, jak w przypadku istniejących w tym momencie wniosków o pobyt stały.

Minister spraw wewnętrznych stwierdziła, że domyślną pozycją byłoby zaakceptowanie wniosków o status osoby zamieszkałej obywateli UE w przypadku uznania kwalifikacji. Kontrole online z HM Revenue and Customs / Departament ds. Rejestrów Pracy i Emerytur byłyby dokonywane za zgodą wnioskodawcy, podobnie jak kontrola tożsamości i zbadanie historii kryminalnej.

Rudd powiedziała, że obywatele UE mieszkający obecnie w Wielkiej Brytanii będą mogli „uregulować swoją pozycję”, ubiegając się o uzyskanie biometrycznego statusu osoby zamieszkałej, jeśli mieszkają w UK od ponad pięciu lat. Ci, którzy byli karani, są bezrobotni lub nie zgadza się ich tożsamość, mogą nie otrzymać statusu.

Minister potwierdziła, że szczegóły dotyczące praw członków rodziny obywateli UE mieszkających w UK nie zostały jeszcze uzgodnione w negocjacjach. Należy do nich wprowadzenie minimalnych progów dochodowych w celu sprowadzenia małżonków spoza UE do Wielkiej Brytanii.

Rudd zaprzeczyła, że w decyzjach MSW o wnioskach o stały pobyt obywateli UE często pojawiały się błędy, ale stwierdziła, że ​​zaakceptowała błędy popełnione w indywidualnych sprawach, za które przeproszono.

Rudd potwierdziła, że przed końcem bieżącego roku ma zostać opublikowana biała księga ministerstwa na temat imigracji. Opublikowany projekt, który wyciekł do The Guardian mówił, że wszyscy nowi migranci z UE otrzymają zezwolenia na pobyt czasowy przez okres do dwóch lat po Brexicie, poza tymi osobami z wysokimi kwalifikacjami, które mogą uzyskać pozwolenia na pobyt od trzech do pięciu lat.

Aktywiści walczący o zachowanie praw obywateli UE twierdzą, że nie chcą, aby MSW uczestniczyło w procesie rejestracji, ponieważ nie można mieć pewności, że departament nie popełni błędów i nie zrujnuje życia ludzi.„W tej chwili te 3 miliony nie mają zaufania do ministerstwa, rejestrującego 3 miliony osób i jest to jeden z kluczowych problemów w proponowanym statusie osoby zamieszkałej, który rząd brytyjski próbuje uzgodnić w negocjacjach Brexit z UE”.

Katarzyna Cz

Po co ta rejestracja wyjaśnimy najprościej.

UK będzie wiedziała ile w końcu mieszka tutaj emigrantów, szybciej będzie można było znaleść osoby poszukiwane przez Policje, kto pracuje a kto nie, kto mieszka a jest emerytem z UE a trzeba go leczyć. Rejestracja ma dać gwarancję że osoby do 2019 będą mogły zostać na wyspach i pobierać dalej zasiłki na dzieci gdy przyjdzie dzień Brexitu czyli wyjścia UK z UE.

Oczywiście ta rejestracja nie jest paszportem brytyjskim więc nie daje gwarancji na całe życie…bo jak można opuścić UE po kilkunastu latach wychodząc z olbrzymiej ilości przepisów prawa i powiązań ekonomicznych to jedną umowę można do śmieci wrzucić w jeden dzień.

Konrad W.

 

20 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

1 komentarzy
  1. POLACY I EMIGRANCI?? A Polak to nie emigrant?!
    Katarzyno, popraw „znaleść” na „znaleźć”, naucz się swojego języka.
    „podkopał zaufanie w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych” – popraw na „Ministerstwie”.
    Konradzie, ostatnie zdanie brzmi beznadziejnie, do poprawy.
    Podziękujecie później.

Komentowanie jest wyłączone.