Od 7 kwietnia zmiany w zasadach przekraczania zewnętrznych granic UE

Od 7 kwietnia zmiany w zasadach przekraczania zewnętrznych granic UE

 

Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice UE będą podlegać szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przez Komisję Europejską przepisów może wydłużyć odprawę – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

Przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych zaostrzyły Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej.

„Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne” – powiedziała rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias.

Jak przypomniała, obecnie mieszkańcy państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegają tzw. odprawie minimalnej.

„Od 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie” – powiedziała Golias.

Podkreśliła, że zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Zapewniła jednak, że polska Straż Graniczna podjęła działania, które mają zminimalizować negatywne skutki.

Jak poinformowała, na podstawie m.in. analiz dotyczących natężenia ruchu granicznego, w razie potrzeby będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.

„Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Dołożymy wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń” – powiedziała rzeczniczka SG.

Grzegorz Dyjak (PAP)

Jednym słowem polecisz na wakacje przygotuj się na bardzo dokładne kontrole przy powrocie do UE. Nie dobry czas na przemyt alkoholu i papierosów.

Ciekawe też czy po wyjściu UK z Unii Europejskiej Polacy z wysp lecący do Polski czy do innego kraju w Unii Europejskiej np. do Hiszpanii będą trzepani na granicy. Z poza Unii mało rzeczy bez cel można wieść dlatego będzie to mieć także przełożenie co będziesz mógł przywieść z Wielkiej Brytanii do Polski. No niestety wyjście Uk z EU nie będzie miało wpływu tylko na Polaków szukających pracy na wyspach ale też wjeżdżających do EU z kraju nienależącego do UE.

4 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polska