Od 31 pazdziernika co 4 człowiek straci prace w UK

Od 31 pazdziernika co 4 człowiek straci prace w UK

 

Wielka Brytania ryzykuje drugą falę redukcji zatrudnienia i wolniejszego ożywienia gospodarczego, jeśli nie przedłuży programu urlopowego, ostrzegają wiodące grupy biznesowe.

W ramach programu utrzymania pracy w związku z koronawirusem pracownicy przebywający na urlopie otrzymywali 80% swojego wynagrodzenia, maksymalnie do 2500 GBP miesięcznie.

Początkowo płacił za to rząd, ale teraz firmy muszą również wnosić wkład do wynagrodzeń.  . Z programu skorzystało z tego prawie 10 milionów, ale program zakończy się 31 października, co spowoduje ostrzeżenia, że ​​może nastąpić fala cięć.

W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 200 firm produkcyjnych, stwierdzono że ponad 60% firm chciałoby, aby program został rozszerzony na strategiczne branże, takie jak lotnictwo i produkcja samochodów i lotniska.

Niemcy, Belgia, Australia i Francja zdecydowały się przedłużyć lub uruchomić nowe programy wsparcia płac na przyszły rok.

„Ochrona kluczowych pracowników powinna być strategicznym priorytetem narodowym, ponieważ będzie to pierwszy element budujący gospodarkę” – powiedział Stephen Phipson, dyrektor generalny Make UK. „Punktem wyjścia powinno być rozszerzenie programu utrzymywania miejsc pracy na te sektory, które są nie tylko najważniejsze, ale też najbardziej ucierpiały.

Carolyn Fairbairn, powiedziała Financial Times, że przyznała, że ​​program urlopowy – który ma kosztować 80 miliardów funtów – był drogi, ale powiedziała, że ​​był „absolutnym ratunkiem” i potrzebna jest dodatkowa pomoc.

Powiedziała, że ​​dla około jedna czwarta firm z branży hotelarskiej, detalicznej, rekreacyjnej i turystycznej  ​​grozi im niewypłacalność.

Dame Carolyn ostrzegła, że ​​może nastąpić wzrost liczby zwolnień od połowy września – aby uwzględnić 45-dniowy okres wypowiedzenia potrzebny na postępowanie zwolnieniowe przed końcem października.

Rosnące bezrobocie
Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na poziomie 3,9% od czasu wprowadzenia blokady dzięki programowi furlough. Ale Bank of England spodziewa się, że stopa podwoi się do 7,5% do końca roku, gdy dobiegną końca programy wsparcia finansowane przez rząd.

Tysiące zwolnień zostało już ogłoszonych przez firmy takie jak Rolls-Royce, Costa Coffee, Pret A Manger, Pizza Express, British Airways i BP.

Niestety Premier Wielkiej Brytanii ogłosił że program płacenia 80% dla pracowników nie zostanie przedłużony.

Konrad W.

8 września 2020