Od 2020 na poszportach tylko do UK, podrabiają dowody

Od 2020 roku tylko na poszportach wjedziesz do UK  – podrabiają dowody

 

Obywatele UE będą mieć zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii z dowodami osobistymi w ramach walki z przestępcami używających podróbek.

Obywatele UE otrzymają zakaz używania dowodów osobistych w celu wjazdu do Zjednoczonego Królestwa po Brexicie  w celu zapobiegania przestępcom i nielegalnym imigrantom korzystającym z fałszywych dokumentów od 2020 roku.

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych, ma wycofać stosowanie unijnych dokumentów tożsamości jako dokumentów podróży i zamiast tego wymagać od obywateli Unii Europejskiej przedstawienia paszportów na granicach Wielkiej Brytanii.

Wynika to z rosnącego niepokoju związanego z rozpowszechnianiem fałszywych europejskich dokumentów tożsamości, które były wykorzystywane przez dżihadystów, gwałcicieli, złodziei i oszustów korzystających z pomocy.

Tysiące skorzystały z nich przy wjeździe do Wielkiej Brytanii, przy czym dokumenty włoskie i greckie są najbardziej podatne, ponieważ są w formie papierowej, łatwiejsze do sfałszowania i są sprzedawane za 800 funtów na czarnym rynku.

 

„Wycofujemy niepewną formę dokumentacji, którą musimy zaakceptować, gdy jesteśmy w UE”, powiedział źródło.

Albańska Fatmira Tafa została w ubiegłym roku skazana na 14 miesięcy więzienia za użycie fałszywego greckiego dowodu tożsamości w celu przeszczepienia nerki, która kosztowała NHS ponad 72 000 funtów.

Terroryści z Państwa Islamskiego odpowiedzialni za okrucieństwami w Paryżu i Brukseli wykorzystali fałszywe dowody tożsamości „najwyższej jakości” do swobodnego podróżowania po kontynencie, planując swoją rzeź. Najim Laachraoui, jeden z zamachowców-samobójców na lotnisku w Brukseli, który zabił 32 osoby, miał dowód osobisty z fabryki podrobionych dokumentów.

Agencja graniczna UE Frontex powiedziała, że ​​w 2016 roku wykryto ponad 7 000 osób próbujących wejść do bloku przy użyciu fałszywych dokumentów – większość z nich próbowała dostać się do Wielkiej Brytanii. Obywatele albańscy i ukraińscy używający fałszywych włoskich i greckich dokumentów tożsamości są głównymi przestępcami złapanymi na granicach brytyjskich.

„Przemytnicy często dostarczają migrantom fałszywe dokumenty podróży i dokumenty tożsamości w ramach swoich„ usług ”, powiedział Frontex w swoim rocznym raporcie.

„Zarówno ilość, jak i jakość fałszywych dokumentów krążących w UE poprawiły się w ostatnich latach. Ciągły popyt skłonił fałszerzy do zwiększenia produkcji, a także do utworzenia nowych drukarni. ”

Konrad W

 

7 września 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK