Od 2018 ceny biletów kolejowych wzrosną o 3,4% w UK

Od 2018 ceny biletów kolejowych wzrosną o 3,4% w UK

 

Pasażerowie kolei zostaną uderzeni przez największą podwyżkę cen w ciągu pięciu lat w przyszłym miesiącu. Średnia cena biletów w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,4 procent w dniu 2 stycznia, jak podało zrzeszenie branżowe Rail Delivery Group (RDG).

Jest to największa podwyżka od 2013 r., kiedy ceny wzrosły o 3,9%. Organ nadzorczy Transport Focus porównał wiadomości do „zimnego wiatru” wiejącego na peronach, ponieważ dochody wielu pasażerów są w stagnacji lub spadają.

Jeden na dziewięć pociągów (12 procent) nie osiągnął punktualności w branży kolejowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że docierały do stacji końcowych więcej niż pięć minut później w przypadku pociągów wożących ludzi do pracy lub 10 minut później w przypadku podróży na duże odległości. Związek kolejowy, morski i transportowy (RMT) opisał nowiny o podwyżkach jako „kolejny kopniak w zęby” dla pasażerów.

Według Transport Focus mniej niż połowa (47 procent) pasażerów jest zadowolona z ceny biletów kolejowych. Rząd stosuje wskaźnik inflacji z poprzedniego miesiąca o cenach detalicznych, aby określić wzrost cen uregulowanych, który wyniósł 3,6%. Stanowią one około połowy wszystkich biletów i obejmują bilety okresowe na większości tras dojeżdżających do pracy oraz niektóre bilety powrotne poza szczytem podczas podróży dalekobieżnych.

Przewoźnicy kolejowi ustalają ceny pozostałych biletów, ale są związani zasadami konkurencji. RDG powiedział, że ponad 97 pensów za każdy funt z biletu wraca do poprawy i eksploatacji linii kolejowej. Dyrektor naczelny Paul Plummer zauważył, że kontrola rządu wzrasta do prawie połowy biletów, podczas gdy reszta jest „pod silnym wpływem” firm kolejowych, które dokonują płatności w ramach umów o prowadzenie franczyzy.

Polityka kolejnych rządów polegała na ograniczaniu finansowania kolei przez podatników i zwiększaniu względnego wkładu pasażerów.

Konrad W

5 grudnia 2017