Od 1 kwietnia 2021 roku zapłacisz podatek w UK i w Polsce

Od 1 kwietnia 2021 roku zapłacisz podatek w UK i w Polsce

 

W dniu 1 stycznia 2020 roku weszła w zycie umowa MLI pomiedzy Polska i UK o obowiązku złożenie deklaracji PIT w Polsce ale obowiązek złożenia pierwszej deklaracji PIT powstanie na koniec kwietnia 2021 r.” Umowę podpisał Rząd PIS.

O co chodzi.

Jesli Polak żyje w Wielkiej Brytanii ale ma coś dodatkowego w Polsce czyli tzw. ośrodek interesów życiowych, np. rodzinę, majątek, dom itp., to deklarację PIT teraz będzie musiał złożyć.

Decyzja o tym, kogo uznać za rezydenta, a kogo nie, będzie należeć do Urzędu Skarbowego i w pewnym stopniu może być uznaniowa.

Czy trzeba będzie dopłacić podatek?

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, są przekonani, że nie. W ustawie o PIT istnieje bowiem tzw. ulga abolicyjna (art. 27g ustawy o PIT), która zwalnia z płacenia dodatkowego podatku w Polsce. W praktyce więc dla podatników pracujących w najbardziej popularnych krajach (Francja, Niemcy, Szwecja, Norwegia czy Wielka Brytania) kwota podatku do zapłaty się nie zmieni.

Tyle że wspomniana ulga dotyczy np. umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, ale już nie emerytur. Może więc potencjalnie dojść do sytuacji, kiedy emeryt otrzymuje świadczenie z kraju objętego MLI, a jednocześnie musi dopłacić podatek w Polsce. Ile? To już zależy od stawek podatkowych w poszczególnych krajach.

Oczywiście spora część osób pracujących za granicą nawet nie zauważy, że w kraju czeka na nich nowy obowiązek podatkowy. Za jego zlekceważenie grozi zaś kara.

Jaka?

Niezłożenie PIT będzie prawdopodobnie kwalifikowane jako wykroczenie z art. 56 par. 4 kodeksu karnoskarbowego. Za to można dostać grzywnę. Jest ona wymierzana w widełkach od do. W tym przypadku – od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Teraz jest to od 225 zł do 45 tys. zł, ale minimalne wynagrodzenie co roku idzie w górę.

Umowe MLI  Rząd PIS podpisał oprócz Wielkiej Brytanii też Austria, Słowenia,  Nowa Zelandia, Serbia, Szwecja, Francja, Izrael, Japonia i z tych krajów Polacy będą składać PIT w Polsce.

WNIOSEK 

WIELU POLAKÓW mieszkajacych na wyspach oraz w krajach UE nie wie że własnie od stycznia 2020 roku zaczęli zarabiać dla urzędu skarbowego w Polsce także.

 

Wszystko dokładnie opisuje gazeta wyborcza !!! skopiuj i przeczytaj sam abyś nie mówił że ta informacja to SPAM , niestety prawda. Czytaj sam poniżej.

https://wyborcza.biz/biznes/7,147768,24376733,polacy-pracujacy-za-granica-beda-musieli-skladac-pit-y-w-polsce.html?disableRedirects=true

Co ciekawe Polacy z Kanady i USA nie muszą składac tego nowego PITU i płacić podatku jakie od tego roku Rząd PIS będzie naliczał na Polaków z wysp Brytyjskich.

Konrad W

 

24 maja 2020

6 komentarzy
  1. A dlaczego ja mam płacić? czy pan prezydent pyta nas za co tu żyjemy? Ten podatek to chyba za to że jesteśmy Polakami i policzom nas jak barany bo im się porostu należy

  2. Lapy precz od nas co zrobiliscie abysmy godnie zarabiali i zyli w pl jak angole w uk kto tu pracuje stac go na rate za hate auto zarcie i wakacje a w pl ciagle kryzys lapy precz za kazdym wyjechanym kryje sie tragedia rozlaka zmiana jezyka itp. Zostawcie nas w spokoju szukajcie kasy gdzie indziej w ten sposob wyborcow nie przyciagniecie wrecz odwrotnie.

  3. Niech w pl zaczną płacić za najniższą krajową 10 000,po odciągnięciu podatków niech zostanie na czysto 8000 to Polacy wrócą do kraju i nie trzeba będzie żadnych podatków wprowadzać.a i jeszcze jedno.raz w roku premia dla każdego w kwocie 60 000 za to że ciężko pracują na tych debili w rządzie.
    Wtedy mógłbym zapłacić podatek w pl i uk w wysokości 1% zarobkow

  4. no coż trzeba sprzedac co sie ma i taki wał dostaniecie ode mnie jaki kolwiek haracz banda pasozytow won !

Komentowanie jest wyłączone.