Obchody Żołnierzy Wyklętych w Wielkiej Brytanii 2017

Obchody Żołnierzy Wyklętych

w Wielkiej Brytanii 2017

Wystawa IPN w POSKu 25/2/2017

Polska Wspólnota w Wielkiej Brytanii PWWB zorganizowała wystawę „Za świętą sprawę- 5 Brygada Wileńska i jej bohaterowie” IPN Gdańsk, w sobotę 25 lutego 2017 w Sali Multimedialnej, pod patronatem Fundacji Łączka, Polska Niepodległa i Nowy Polski Show. Tadeusz Płużański prowadził ranne wykłady dla młodzieży szkolnej i popołudniowe dla dorosłych, też miała miejsce projekcja filmu nakręconego przez reżysera Jana Ledóchowskiego pt. „Inka”. Wystawę ta przeniesiono do Slough na następny dzień, także i później do Southampton.

Bieg Tropem Wilczym w Slough 26/2/2017

Niedziela 26 luty, Klub Polski Gryf w Slough pod Londynem – impreza zaczęła się od Różańca na tarasie. Otworzono boisko, bo w parkingu nie ma miejsca, przyjeżdżają tłumy. Zjawia się Bilbord #GermanDeathCamps i parkuje się przed tarasem, a kierowca Paweł staje w kolejce dopisać się do Biegu, razem z 400 uczestnikami. W kolejce pani Jolanta Grzelczyk, z Konsulatu RP w Londynie. Błyszczą piękne Harleye – to klub motocyklowy Orzeł Biały Londyn zawitał na miejscu, a później eskortował Bilbord przez Londyn. Strzelnica Polish Airsoft Team „Ravens” na boisku cieszy się dużym zainteresowaniem, także kiermasz książek patriotycznych i koszulek w Klubie. Ustawiamy się na mecie, większość to młodzi wysportowani, rodzice z dziećmi – i start!

Po Biegu odśpiewano Hymn Narodowy, potem przerwa obiadowa, zabrakło kiełbasek, bo za dużo ludzi, możliwe ze z powodu kontrowersji na FB z t.zw antifą, która próbowała zastopować Bieg. Podjeżdża policja, organizatorzy zapewniają ich że lewacy nie ośmielili się zjawić.

Popołudnie w Sali, pokaz 30-minutowego filmu „Bitwa pod Rząbcem” z Fundacji Odzyskamy Naszą Historię, rekonstrukcja wydarzeń 8 września 1944 kiedy to Brygada Świętokrzyska NSZ pod dowództwem „Garbatego” rozpędziła Armię Ludowa Tadeusza Grochala „Białego”. Ludowcy mieli sowieckie kadry NKGB zrzucane spadochronami, ale mało ludzi, wiec werbowali elementy bandyckie znane z łupieżu i zbrodni na ludności, donosili też Niemcom na AK-owców, także i werbowali SS-manów, którzy chcieli przetrwać pod okupacją Sowietów. Do filmu tego odnoszą się prelegenci – Leszek Żebrowski i Tadeusz Płużański. Raporty i statystyki archiwalne o zbrodniach ‘pacyfikacji’ ludności dotyczące ludowców i sowieciarzy są przepisywane, w późniejszych latach, na Wyklętych, aby zniszczyć ich godność i pamięć, i propaganda ta trwa do dziś – np. powielana przez GW.

Po hucznych brawach miała miejsce premiera filmu „Wykleci” na Wyspach.

wil

 V Marsz Żołnierzy Wyklętych w Londynie  5/3/2017

Niedziela 5 marca, zbiórka przed pubem koło South Ruislip Station, pogoda angielska. Z Leeds przyjeżdża autobus Patriae Fidelis, na pokładzie weteran, st. strzelec Antoni Grudzień i Stanisław Guścin – Przewodniczący Związku Kombatantów. Obecni też Sergiusz Papliński, Marzena Schejbal, mjr. Otton Hulacki. Marsz wyrusza z mjr. Hulackim na czele, tradycyjne hasła i okrzyki – Armio Wyklęta, Londyn pamięta, Narodowe Siły Zbrojne NSZ, Inko Inko patrzysz z nieba, zachowałaś się jak trzeba. (Wideo z Marszu ulicami 1 min): https://www.facebook.com/100004018543041/videos/1078606565616618/ 

Pod pomnikiem Lotników staje warta honorowa z Militia Regni Poloniae. Zagaja Jurek Byczyński i oddaje mikrofon 10-letniemu Alanowi z Manchesteru, który odmawia modlitwę NSZ. Odczytany jest list Prezydenta RP do organizatorów i uczestników V Marszu Żołnierzy Wyklętych. List kończy się słowami: „ Jako Prezydent Rzeczypospolitej składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego. Chce także docenić wysiłki osób, środowisk i instytucji, które upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału historii najnowszej Polski. Wierze, ze ta praca buduje ducha patriotycznego Polaków i przyczynia się do zapewnienia pomyślnej, bezpiecznej przyszłości Ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom!”

Powitanie Węgrów: Ria, ria, Hungaria! Powitanie chorego na raka Krzysztofa Kwachu Kwaśniewskiego: Kwachu, trzymaj się! Przywitania gości specjalnych – Sergiusz „Kawka” Papliński, Marzena Schejbal, prezes AK w Anglii, Antoni Grudzień, mjr Otton Hulacki, Stanisław Guścin – cześć i chwała! Żołnierze Wykleci – żyją w naszych sercach, ich duch jest w nas. Szkalowanie Ognia – nie pozwolimy na to. Witold Pilecki, – kto z Anglików o nim wie?

Przemówienie Nikola z Leeds o wierze katolickiej. Fragment sławnego listu: „cieszę się ze będę zamordowany, jako katolik”.

Przemawia pani Magda( Ośrodek Polski w Leeds) – Największa wartość to wolność – do wybory bycia dobrym, która nam pozwoli zbudować silną i szanowaną Polskę. Marcin Stanisławski, prezes Patriae Fidelis – cytat Uskoka o wolności. Składanie wieńców – starsi i dzieci.

Apel Poległych prowadzi Marcin Stanisławski (wideo 4 min):

https://www.facebook.com/PatriaeFidelis/videos/1114880921957320/

Zakończenie- Hymn Narodowy i przygotowania do Mszy polowej.

Mszę odprawia ks. Marek z Devonii pod namiotem, gradobicie, piękne i wzruszające kazanie o Niezłomnych.

wykl

Akademia Żołnierzy Wyklętych w Southampton 12/3/2017

Polska Szkoła Sobotnia Przedmiotów Ojczystych im. gen. bryg. S. Sosabowskiego w Southampton zorganizowała piękną akademię ku czci Żołnierzy Wyklętych z udziałem gości z niedalekiego Londynu: PWWB przywieźli wystawę IPN 5 Wileńskiej Brygady, przyjechał mjr. Otton Hulacki, Sergiusz Papliński, członkowie Militia Regni Poloniae, Stowarzyszenie Patriotyczne Ogniwo, także Stowarzyszenie Wiara i Wolność z Winchester. Akademia zaczęła się od powitania pani dyrektor Violetty Sawulskiej i wprowadzenia sztandaru przez prezesa SPPW nr.309, pana Wiktora Ottembrajt.

Wyświetlono film pt. „Inka” – Jana Ledóchowskiego, zrealizowany z pomocą polskich harcerzy, przyjaciół i studentów w Londynie. Oglądały go dzieci i dorośli i parę osób popłakało się ze wzruszenia. Male dzieci i nastolatki odtworzyły historie 5 Brygady Wileńskiej na scenie – świetna koordynacja i widocznym było ile pracy w to włożono. „Biały Krzyż” (Czerwone Gitary) śpiewała młoda, utalentowana uczennica, robiąc olbrzymie wrażenie. Dr. Marek Laskiewicz i Sylwia Kosiec skomentowali wystawę.

 Jedna sobota i 3 następne niedziele – w tym okresie były tez inne imprezy, np. w Szkole Sobotniej w Balham w Londynie – to zaprawdę godne uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Krzysztof Jastrzembski, Londyn

17 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii