Nowi emigrancji z wizami będą 5 lat czekać na zasiłki po Brexit

Nowi emigranci na wyspy nie dostaną benefitów przez 5 lat.

 

Dla nowo przyjezdnych będą wizy to już wiemy ale przygotowywane jest coś innego.

Oprócz pozwoleń na pracę będzie jeszcze coś innego, coś co niszczy budżet kraju jak mówiła Premier miesiąc temu czyli zmiana przyznawania zasiłków.

Premier Theresa May nakazała ministrom przygotowanie planów wizowych dla Europejskich emigrantów, którzy przebywają już w Wielkiej Brytanii oraz odrębne regulacje dla wszystkich tych, którzy będą przyjeżdżać po 2019 czyli po Brexit.

Według przecieków prasowych nowo przyjezdni dostaną wizy czasowe od 6 miesięcy do maksymalnie  5 lat ale przez ten okres nie będą mogli dostawać benefitów.

„Under one model put forward by senior Cabinet ministers, EU migrants will reportedly receive five-year work visas but will be banned from claiming in-work benefits during the duration of their stay”.

Wizy byłyby wystawiane w zależności od zapotrzebowania w sektorach gospodarki.

Na pewno pielęgniarki, osoby do opieki, budowlańcy oraz osoby do rolnictwa dostaną wizy.

W obszarach gdzie nie potrzeba wielu pracowników i Brytyjczycy mogą zastąpić po przeszkoleniu pracowników z UE, wiz będzie mniej. Minister finansów ma przygotować specjalne fundusze w swoich budżecie na zwiększenie szkoleń dla Brytyjskich obywateli w różnych sektorach.

Niektóre sektory gospodarki są silnie uzależnione od pracowników europejskich, a oficjalne dane wykazujące że ponad 215.000 obywateli UE pracuje w ochronie zdrowia w budownictwie i w opiece. Jest to około 9 procent siły roboczej.

Podsumowanie:

Były Premier David Cameron miał pomysł wstrzymania emigracji ustanawiając 4 letni okres oczekiwania, nie spodobało się to Brytyjczykom i zagłosowali na Brexit. Teraz już wiemy że będą wizy dla pracowników . Okres oczekiwania 5 lat za zasiłki pokazuje że małżeństwo z dzieckiem nie dostanie żadnych benefitów dlatego będą musiały dwie osoby pracować jeśli oczywiście dwie dostaną wizy pracownicze. Wzroście wartość osób będących już na wyspach w stanie wolnym bo  ślub z Polakiem czy emigrantem z UE będzie dawał automatycznie dostęp do benefitów. To wskazówka dla wolnych osób w Polsce.

Konrad W

26 lutego 2017