Nowe zasady MOT w UK od 1 maja

 

Nowe zasady MOT w UK od 1 maja

 

Zasady testu MOT 2018 zmieniają się w tym miesiącu – oto jakie utrudnienia mogą Cię spotkać

Od tego miesiąca 293 000 samochodów w Wielkiej Brytanii zostanie zwolnionych z obowiązku przeprowadzenia testu MOT. Zgodnie z nowymi planami samochody, które mają ponad 40 lat, nie będą musiały przejść corocznego testu bezpieczeństwa drogowego. Inne zmiany obejmują pojazdy, które muszą zostać poddane bardziej rygorystycznym testom emisji i usterek ocenionym w trzech kategoriach wad – Niebezpieczne(Dangerous), Poważne (Major), Drobne (Minor).

Samochody z drobnymi uszkodzeniami (Minor) przejdą test, a usterki zostaną odnotowane, ale te, które znajdą się w kategorii Dangerous, będą podlegać automatycznej dyskwalifikacji.

Pojazdy z silnikami Diesla również czekają trudniejsze testy, ponieważ każdy samochód, który został wyposażony w filtr cząstek stałych (DPF), przez który wydobywa się „widoczny dym o dowolnym kolorze” podczas testów, znajdzie się w kategorii Major i automatycznie nie zaliczy testu.

Układ kierowniczy również zostanie wzięty pod lupę. Olej wyciekający z obudowy przekładni kierownicy zostałby wpisany jako drobna usterka, ale jeśli olej będzie bardzo kapać, wpisane zostanie to jako Major i test jest oblany. Światła cofania zostaną sprawdzone, jak również tarcze hamulcowe – czy są „wyraźnie zużyte”.

Co gorsze, jeśli w ciągu ostatnich trzech lat dostałeś mandat za któreś z powyższych, oznacza to zakaz na co najmniej sześć miesięcy.

Jak zdać test?

Jeśli jesteś kierowcą samochodu z dużym przebiegiem, ważne jest, aby pamiętać o uzupełnianiu płynu AdBlue. AdBlue, znany również jako płyn do układu wydechowego silnika wysokoprężnego, jest wymagany w większości pojazdów z silnikami Diesla zarejestrowanymi od września 2015 r. Wprowadzany w niewielkich ilościach do układu wydechowego samochodów, rozkłada szkodliwe emisje tlenków azotu na nieszkodliwy azot i parę wodną. Zaleca się, aby co najmniej jeden raz pomiędzy przeglądami uzupełnić poziom płynu

AdBlue – butelka Redex AdBlue w bagażniku pozwoli na dolewke, gdy tylko zapali się światełko ostrzegawcze.

Każdy samochód z silnikiem wysokoprężnym z filtrem DPF (filtr cząstek stałych), który emituje widoczny dym o dowolnym kolorze zostanie zapisany jako poważna usterka, przez co test jest niezdany. DPF, które zostały w widoczny sposób naruszone, zostaną odrzucone przez testerów, chyba że kierowca może udowodnić, że zostało to zrobione z uzasadnionego powodu, takiego jak czyszczenie. Światła ostrzegawcze DPF wskazują, kiedy filtr cząstek stałych silnika Diesla jest naturalnie zapchany sadzą. Używanie środka czyszczącego Redex DPF po zapaleniu się światła lub jako regularny środek zapobiegawczy oczyszcza i reaktywuje filtr, oszczędzając czas, pieniądze i stres. Wystarczy wlać do zbiornika paliwa, aby uniknąć problemów.

Możesz oblać test MOT, jeśli nie zostanie dostarczona wystarczająca ilość płynu do oczyszczenia przedniej szyby w połączeniu z wycieraczkami przedniej szyby, nowe wytyczne mogą oznaczać oblanie testu, jeśli w samochodzie nie będzie wystarczającej ilości płynu w spryskiwaczach. Aby tego uniknąć, wypełnij zbiornik w samochodzie płynem do spryskiwaczy Prestone Max Visibility. Specjalny płyn został opracowany aby uzyskać maksymalną widoczność poprzez szybkie usuwanie zabrudzeń oraz zapobieganie oślepieniu przez słońce.

Przegrzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia silnika, dlatego ważne jest, aby podjąć działanie, gdy zapali się lampka ostrzegawcza temperatury. Płyn Prestone Coolant / Antifreeze można stosować w każdym samochodzie i mieszać z dowolnym kolorem płynu chłodzącego / środka przeciw zamarzaniu znajdującym się już w układzie pojazdu – bez uszczerbku dla silnika – zapewniając ochronę we wszystkich ekstremalnych temperaturach od -37 ° C do 129 ° C.

Lampka kontrolna układu hamulcowego wskazuje, że wystąpił problem z układem hydraulicznym hamulców. Jeśli lampka zapali się podczas jazdy, poziom płynu hamulcowego może być niski. Wymiana płynu hamulcowego co dwa lata jest zasadniczą częścią konserwacji samochodu; w miarę starzenia się płynu hamulcowego może on wchłaniać wodę z otoczenia, która nagrzewa się, kiedy hamujesz, zamieniając w parę przez co zmniejsza się siła hamowania. Gwarantowane działanie we wszystkich układach hamulcowych ma płyn hamulcowy Prestone DOT 4, który zmniejsza ryzyko parowania i chroni hamulce przed korozją.

Co się zmienia?

Nie możesz prowadzić bez ważnego testu MOT, z grzywnami w wysokości do 1000 funtów, jeśli zostaniesz złapany, mimo, że w przeszłości mogłeś obejść zasady.

Dzieje się tak dlatego, że możesz podejść do testu MOT miesiąc przed wygaśnięciem bieżącego certyfikatu.

Więc jeśli zarezerwowałeś test wcześniej, zamiast być zmuszonym do zjechania na pobocze, kiedy twój samochód się zepsuł, mogłeś nim jezdzić, o ile został uznany za sprawny.

Pozwalało to kierowcom rezerwować potrzebne naprawy i ponownie podchodzić do testu, kiedy im to odpowiadało.

Jednak ta opcja nie wchodzi już w grę.

Nowe zasady

Od maja samochody będą miały wykryte usterki, zapisane w jednej z trzech kategorii:

Niebezpieczna (Dangerous)

Poważna (Major)

Drobna (Minor)

Drobne usterki muszą zostać zidentyfikowane i zarejestrowane, a właściciel samochodu zostanie poproszony o ich naprawienie, ale nadal zdaje test. Wszelkie niebezpieczne awarie przyczyniają się do automatycznego niezdania.

Byłoby to dość akademickie, z wyjątkiem dwóch rzeczy.

Po pierwsze, „Używanie pojazdu w niebezpiecznym stanie” jest wykroczeniem, które przy pierwszym zatrzymaniu karane jest mandatem wynoszącym 2 500 funtów i trzema punktami karnymi, a jeśli zostaniesz złapany dwa razy w ciągu trzech lat, dostaniesz zakaz prowadzenia pojazdu na minimum 6 miesięcy.

Po drugie, wyniki MOT są przesyłane i przechowywane centralnie, więc wszelkie „niebezpieczne” ustserki natychmiast trafiają do bazy danych.

A wykroczenie jazdy niebezpiecznym pojazdem obowiązuje bez względu na to, czy posiadasz ważny MOT, czy nie.

Oznacza to, że jeśli Twój samochód nie przejdzie testu MOT, nie masz innego wyboru, jak zostawić go do naprawy – bez względu na to, jak wcześnie zarezerwujesz sobie test.

Konrad W

2 maja 2018