Nowe zasady dla kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii

Nowe zasady dla kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii

 

Rząd ogłasza, że ​​floty pojazdów bez „kierowcy” przejdą testy na brytyjskich autostradach w przyszłym roku.

Ministrowie ogłosili, że floty samochodów ciężarowych „bez kierowcy”, które przyspieszają i hamują w tym samym czasie, będą sprawdzane na brytyjskich autostradach po raz pierwszy w przyszłym roku.

Zautomatyzowane konwoje składające się z trzech ciężarówek będą kontrolowane przez kierowcę prowadzącego pierwszy pojazd w celu ograniczenia korków i emisji spalin.

Jednak AA ostrzegł, że plany mogą stanowić znaczne ryzyko dla kierowców, podkreślając fakt, że długość takiego plutonu ciężarówek będzie równa połowie długości boiska do piłki nożnej.

Technologia ta została już pomyślnie przetestowana w Europie i USA, ale organizacja motoryzacyjna powiedziała, że ​​pomysł nie nadaje się do zatłoczonych autostrad w Wielkiej Brytanii. Powiedziała, że będą one oferować niewielkie lub żadne korzyści dla środowiska i wezwała rząd do inwestowania w ciężarówki elektryczne zamiast tego.

Edmund King, prezes AA, powiedział: „Mamy jedne z najbardziej ruchliwych autostrad w Europie z wieloma zjazdami i wjazdami. Zastępy ciężarówek mogą sprawdzić się na kilometrach pustych autostrad w Arizonie lub Nevadzie, ale to nie jest Ameryka.

„Pluton tylko trzech takich ciężarówek może zasłaniać znaki drogowe kierowcom na zewnętrznych pasach ruchu i potencjalnie utrudnić dostęp do zjazdów lub wjazdów na autostradę dla innych kierowców.

Departament Transportu powiedział, że bezprzewodowo połączone pojazdy będą podróżować blisko siebie, a przyspieszenie i hamowanie kontrolowane jest przez pierwszy pojazd.

Powiedział, że ciężarówki będą jeździć blisko z przednim pojazdem, wypychającym powietrze z drogi, co czyni inne samochody bardziej wydajnymi i obniża emisje spalin.

Ministrowie powiedzieli, że kierowca będzie w kabinie każdej z ciężarówek sterując kierownicą i gotów przejąć pełną kontrolę w przypadku problemu.

Rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 8,1 miliona funtów na testy, które początkowo będą miały miejsce na torze testowym przed ich prowadzeniem ich na autostradach.

Szczegóły dotyczące miejsc, w których prowadzone będą badania autostrad, nie zostały ogłoszone, ale rząd zaznaczył wcześniej, że próby mogą odbywać się na odcinku drogi M6 w pobliżu Carlisle.

Paul Maynard, minister transportu, powiedział: „Inwestujemy w technologię, która poprawi ludzkie życie”. Rzeczy takie jak pluton ciężarówek, mogą przynieść korzyści firmom dzięki mniejszym rachunkom za paliwo i innym użytkownikom dróg dzięki niższym emisjom i mniejszemu natężeniu ruchu.

Proces jest współfinansowany przez Highways England i będzie prowadzony przez Laboratorium Badań nad Transportem. Pierwsze badania na torach testowych pomogą ustalić odpowiednią odległość między pojazdami i drogami, na których powinny odbywać się testy.

Dyrektor naczelny Towarzystwa Ruchu Drogowego Richard Burnett powiedział, że organizacja rozumie zalety plutonu, ale podkreślił, że ​​”bezpieczeństwo musi być na pierwszym miejscu”.

Katarzyna Cz

26 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK