Nowe prawo, więcej uprawnień policji do przeszukania.

Nowe prawo, więcej uprawnień policji do przeszukania.

 

Policja w Anglii i Walii ma większe uprawnienia do zatrzymywania się i wyszukiwania, aby stawić czoła rosnącej przestępczości związanej z nożami.

Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid ułatwia funkcjonariuszom przeszukiwanie ludzi bez uzasadnionego podejrzenia w miejscach, w których może wystąpić poważna przemoc.

Nowe prawo przychodzi po tym, jak śmiertelne ataki nożem wzrosły w zeszłym roku do najwyższego poziomu od początku rekordów.

Ale działacze twierdzą, że ruch był „rozczarowujący i regresywny”, a zatrzymanie i przeszukanie nie jest skuteczne.

Ale Javid powiedział: „Policja jest na linii frontu w walce z poważną przemocą i ważne jest, aby dać im odpowiednie narzędzia do wykonywania swojej pracy”.

 

Zmiana jest testowana w siedmiu obszarach policji, w których występuje ponad 60% przestępstw związanych z nożami: Londyn, West Midlands, Merseyside, South Yorkshire, West Yorkshire, Południowa Walia i Greater Manchester.

Ułatwia to korzystanie z tak zwanej „sekcji 60”, w których przez ograniczony czas urzędnicy mogą przeszukiwać każdego w określonym obszarze, aby zapobiec brutalnym przestępstwom.

Sekcja 60 została wykorzystana w dużych imprezach, takich jak Notting Hill Carnival w zeszłym roku i po gwałtownych incydentach, takich jak dźgnięcie mężczyzny przed Clapham Common w piątek.

Inne uprawnienia, które odpowiadają za większość wyszukiwań, pozostaną takie same, i nadal będą wymagać od funkcjonariuszy uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

285 osób zginęło w wyniku nożyc w latach 2017–2018, najwięcej w historii Wielkiej Brytanii. Ministrowie znajdują się pod rosnącą presją, by walczyć z przestępczością nożową.

Ale Katrina Ffrench, dyrektor wykonawczy StopWatch, która prowadzi kampanię przeciwko nadmiernemu używaniu stop and search, powiedziała: „Ta decyzja jest rozczarowującym i regresywnym posunięciem, które dotyczy polityki nie ratowania życia”.

Usunięcie potrzeby uzasadnionego podejrzenia „nie tylko pogłębi różnice rasowe, ale może jeszcze bardziej zaszkodzić stosunkom między czarną społecznością a policją” – powiedziała.

Konrad W

 

 

Liczba poszukiwań spadła dla każdej grupy etnicznej, ale wzrosła nierówność etniczna i rasowa.

W latach 2014–15 czarni byli cztery razy bardziej narażeni na przeszukanie niż biali, podczas gdy w latach 2017–2018 byli 9,5 razy bardziej narażeni na atak.

Konrad W

 

31 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *