Nowe brytyjskie przepisy od Nowego Roku

Nowe brytyjskie przepisy od Nowego Roku

 

Od początku Nowego Roku weszły w życie nowe brytyjskie przepisy, które będą oddziaływać na różne sfery naszego życia. Oto przegląd najważniejszych z nich.

Wzrost podatku drogowego

Od kwietnia tylko 100-procentowe samochody elektryczne będą zwolnione z podatku drogowego.

Od właścicieli wszystkich pozostałych samochodów będą pobierane poziomowe opłaty w oparciu o emisję CO2 w pierwszym roku i £140 stałej opłaty później. Obecnie samochody o niskiej emisji CO2, czyli 130 g/km lub mniej, są zwolnione z tych opłat.

Na szczęście dla tych, którzy mają już taki pojazd lub planują go zakupić przed kwietniem, będą nadal obowiązywać stare zasady.

Minimalny wzrost płac

Płaca minimalna ma wzrosnąć, tak jak ma to miejsce każdego roku, czyli w dniu 1 kwietnia.

Ci, którzy mają 25 lat i więcej, otrzymają nową płacę w wysokości £7,50 za godzinę.

Dorośli w wieku od 21 do 24 lat dostaną £7,05 za godzinę, podczas gdy ci, którzy są w wieku pomiędzy 18 a 20 lat dostaną £5.60 za godzinę. Osoby w wieku poniżej 18 lat będą miały prawo do co najmniej £4,05 za godzinę, a praktykanci dostaną £3,50 za godzinę.

Zmiany dotyczące fotelików dla dzieci

Zgodnie z prawem wszystkie dzieci muszą korzystać z fotelika samochodowego, dopóki nie ukończą 12 lat lub mają co najmniej 135 cm wzrostu. Od marca foteliki będą zakazane dla dzieci niższych niż 125 cm i wadze poniżej 22 kg, co oznacza, że będą musiały korzystać z siedzeń z wysokim oparciem.

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa, ale będą miały zastosowanie tylko do zakupów dokonanych po marcu, w związku z czym kierowcy nie zostaną ukarani za używanie starych fotelików.

Nowe opakowania papierosów

W maju 2016 wprowadzono nowe przepisy, że wszystkie papierosy muszą być sprzedawane w znormalizowanym, ciemno-zielonym opakowaniu. Paczki o zwartości 10-ciu papierosów zostały zakazane, podobnie jak woreczki z tytoniem o wadze mniejszej niż 30g.

Wymienione produkty wciąż jednak były sprzedawane w sklepach od tamtego czasu, ponieważ dano producentom12 miesięcy na sprzedaż istniejącego towaru, ale w maju 2017 roku zasady te zaczną w pełni obowiązywać.

Ponadto w maju 2020 zostaną wprowadzone dalsze zmiany, w tym zakaz sprzedaży mentolowych papierosowych.

Więcej staży

Duże przedsiębiorstwa będą musiały sprostać wymaganiom rządu odnośnie zapewnienia trzech milionów staży, na co ministrowie planują przeznaczyć około £3 mld rocznie.Będzie to miało zastosowanie wyłącznie do przedsiębiorstw, których roczne wynagrodzenie wynosi ponad £3 mln i muszą być wprowadzone w odniesieniu do nowych i istniejących praktyk oraz szkoleń.

Zakaz opłat dla pośredników za wynajem

Jednym z kluczowych postulatów polityki Kanclerza Skarbu, Philipa Hammonda jest wprowadzenie zakazu pobierania przez agentów opłat od najemców.Typowe opłaty wynoszą średnio £337 za osobę zgodnie z Citizens Advice i mają one pokrywać proste zadania administracyjne, takie jak choćby przygotowywanie umów.

Kanclerz chce, aby ta ustawa weszła w życie jak najszybciej.

Walka z bezdomnością

Przedmiotem dyskusji w tym miesiącu będzie ustawa, której celem jest zreformowanie prawa przeciw bezdomności. Projekt ustawy, która ma poparcie rządu, ma na celu wzmocnienie obowiązków samorządów lokalnych, aby przeciwdziałać problemowi bezdomności.

Klaudia S.

5 stycznia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK