Nord Streem II rusza. Niemcy obejmują patronat nad nitkę z Rosji.

Nord Streem II rusza. Niemcy obejmują patronat nad nitkę z Rosji. 

 

Ambasadorzy UE zgodzili się zaostrzyć regulacje dotyczące kontrowersyjnego gazociągu z Rosji do Niemiec, ale zdecydowali się nie wspierać planów, które mogłyby zagrozić ich realizacji.

Prace nad rurociągiem Nord Stream 2 o długości 1225 km pod Morzem Bałtyckim mają zakończyć się w tym roku, ale wzbudziły wściekłość kilka krajów UE. UE chce włączyć rurociągi wchodzące w skład bloku zgodnie z zasadami energetycznymi.

Ale Niemcy obawiały się, że nowy rurociąg stanie się nieopłacalny i nieopłacalny.

W końcu 27 z 28 ambasadorów bloku zgodziło się na kompromis francusko-niemiecki.

Francja wyraziła zadowolenie z faktu, że Niemcy zgodziły się na objęcie Nord Stream „kontrolą europejską”, w zamian za to Niemcy prawdopodobnie pozostaną głównym negocjatorem projektu.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel również pochwaliła umowę.

Jakie są obawy związane z Nord Stream 2?
Rosja dostarcza obecnie około 40% dostaw gazu do UE, tuż przed Norwegią, która nie jest w UE, ale bierze udział w jednolitym rynku bloku. Nowy rurociąg zwiększyłby ilość przepływającą pod Bałtykiem do 55 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Przez lata 28-osobowy blok był zaniepokojony poleganiem na rosyjskim gazie. Polska ostrzegła, że ​​Rosja może wykorzystać Nord Stream 2 do zaszkodzenia bezpieczeństwu energetycznemu Europy, a prezydent USA Donald Trump oskarżył nawet Niemcy o „uwięzienie” Rosji, ponieważ tego.

Nord Stream 2 nie tylko zwiększy podaż Rosji, ale także, że wraz z projektem TurkStream Rosja będzie mogła ominąć ukraińskie rurociągi. Utrata opłat tranzytowych mocno uderzyłaby w gospodarkę Ukrainy.

UE stara się również spojrzeć poza rosyjski gaz – na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i nowych rurociągów, takich jak planowany rurociąg Norwegia-Polska przez Danię, które zaopatrywałyby Szwecję i inne sąsiednie państwa.

Dlaczego Niemcy popierają nowy rurociąg?

Niemieckie firmy zainwestowały dużo w Nord Stream 2, a poprzedni kanclerz Gerhard Schröder prowadzi projekt.

Podobnie jak niemiecki Uniper i BASF’s Wintershall, inne firmy europejskie również mają udziały, w tym Anglo-Dutch Shell, OMV w Austrii i Engie we Francji.

Rzecznik rosyjskiego rządu, Dmitrij Pieskow, powiedział, że Moskwa ma nadzieję, że spór zostanie rozwiązany. „Nadal uważamy, że projekt ten jest korzystny zarówno dla interesów europejskich odbiorców gazu, jak i dla Federacji Rosyjskiej jako dostawcy gazu” – powiedział.

Co zawiera umowa UE i kto Rządzi w Europie –  To nie POLSKI PIS.

Ostatecznie doszło do kompromisu między Francją i Niemcami, dzień po tym, jak francuski rząd ogłosił, że wycofuje swoje poparcie dla Niemiec. Kluczową częścią umowy, zdaniem francuskich dyplomatów, jest to, że Nord Stream 2 nie jest zagrożony jako projekt, ale teraz podlega surowszym kontrolom i może również rewizji.  Dużym priorytetem UE jest zwiększenie konkurencji w Europie .

 

Nord Stream pipelines from Russia

Konrad W

 

 

16 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polska

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *