Niskie zarobki w firmach self employed nie liczą lat pracy.

Niskie zarobki w firmach self employed nie liczą lat pracy.

 

Konsekwencje deklarowania niskich zarobków kosztem emerytury

W mojej profesji spotkałam sie z sytuacjami, gdzie Polacy nieświadomie rozliczają sie z niskich zarobków ponieważ służy to ich obecnej sytuacji tym samym nie patrząc na długoterminowe niekorzyści jakie z tego moga wyniknąć.

Intencją tego artykułu jest zwrócenie uwagi rodaków i uświadomienie w jaki sposób system ubezpieczeń społecznych działa w Wielkiej Brytanii.

Podstawy o których warto wiedzieć?:

Mamy kilka class ubezpieczeń, są to:

Ubezpieczenie Clasy 2 – ubezpieczenie płacone powyżej zarobków( zysków netto) £6,025 – przez osoby prowadzące własne działalności gospodarcze- kwota £145,60 . Kwalifikuje do płatności emerytalnych po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Ubezpieczenie Clasy 3 – ubezpieczenie dobrowolne ( voluntarne)

Ubezpieczenie Clasy 4 – ubezpieczenie płacone jeżeli zyski netto przekroczą £8,164 w jednym roku podatkowym – nie ma wpływu na dodatki emerytalne po osiągnięciu wieku emerytalnego. W sytuacji kiedy podatnik deklaracje zarobki powyżej £6,025 ten rok podatkowy automatycznie wlicza sie do emerytury.

W przypadku kiedy zarobki są deklarowane poniżej tej kwoty, ten rok jest stracony !!! 

Przy wyliczeniu pełnej emerytury w Anglii kwalifikują sie przepracowane 30 lat.

Jeżeli osiągniesz rok emerytalny i nie będzie pełnych 30 lat emerytura będzie wyliczona proporcjonalnie do kwalifikujących sie lat.

Błędne jest myślenie ze jeżeli zarejestruje działalność i złoże zeznanie 0 to będą z tego tytułu jakieś korzyści. Otóż w niczym takie rozwiązanie nie pomaga.

Rząd Brytyjski oferuje załatanie luk w płatnościach poprzez wpłatę voluntarnej składki Ubezpieczenia class 3 w kwocie £145.60 jeżeli zarobki były niższe niż £6,025 lub z innej przyczyny rok sie nie wliczał do emerytury. Standardowo można uregulować płatności do 6 lat wstecz. Są odstępstwa ze względu na wiek – należy sprawdzić.

Rządowe statystki wykazują że w 2016 roku prawie 1milion osób zdeklarowało zarobki poniżej £6,000. Konsekwentnie padła decyzja rządowa ogłoszona w budżecie 2017, ze od Kwietnia 2018 voluntary składka będzie podwyższona do £733 na rok.

Wszystkie informacje emerytalne oraz ubezpieczeniowe można wyczytać na urzędowej stronie www.hmrc.gov.uk. Zalecane jest również otworzenie konta na stonie HMRC aby mieć wgląd do własnych danych i móc sprawdzić swoją indywidualna sytuacje, informacji kiedy osiągniemy rok emerytalny, czy mamy luki w płaceniu podstawowego ubezpieczenia oraz czy jest jeszcze opcja aby dopłacić składki.

Powyższe nie obejmuje mam, które opiekują sie dziećmi do 12 roku życia i maja przyznany Child Benefit na nich samych NIE na męża. Mamy w tych sytuacjach są ubezpieczone automatyczne. 

Anna Candan dyplomowana księgowa w Manchester, prowadzi księgowość na terenie Wielkiej Brytanii od 7 lat.

Masz pytania napisz lub zadzwoń.

Greenlight Accountancy Ltd. Manchester.

Telephone: 0161 443 4144
Mobile: 0770 988 9612
E-mail: anna@greenlightaccountancy.co.uk

https://pl.greenlightaccountancy.co.ukWitamy serdecznie na naszej stronie

 

*Informacje zawarte w artykule dotyczą sie tylko 2017/2018 roku podatkowego, w poprzednich latach stawki i progi mogły być na innym poziomie

 

9 lutego 2018