Niewiarygodne, Wielka Brytania dopuszcza poczęcie dziecka z trojga rodziców

Wielka Brytania

Niewiarygodne, Wielka Brytania dopuszcza poczęcie dziecka z trojga rodziców

Poczęcie dziecka z dwóch kobiet i jednego mężczyzny zostało oficjalnie uznane przez brytyjskiego regulatora płodności.

To historyczne i zarazem kontrowersyjne posunięcie ma na celu zapobiec rodzeniu się dzieci ze śmiertelnymi chorobami genetycznymi.

Od lekarzy w Newcastle, którzy opracowali zaawansowaną technikę IVF, oczekuje się, że jako pierwsi zaoferują tę procedurę.

Niektóre rodziny straciły wiele dzieci z powodu nieuleczalnych chorób mitochondrialnych, które mogą powodować, że brakuje wystarczającej energii, aby utrzymać organizm przy życiu.

Jedno na 4300 dzieci rodzi się wtedy z takimi ostrymi objawami niewydolności, które przejawiają się m.in. osłabieniem mięśni, ślepotą, głuchotą, drgawkami, trudnościami w uczeniu się, cukrzycą czy chorobami serca i wątroby, co często prowadzi do ich śmierci.

Choroby te są przekazywane tylko od matki, dlatego technika ta została rozwinięta z użyciem komórki jajowej dawczyni, jak i również jajeczka matki oraz spermy.

Tym samym celem procedury jest uzyskanie zdrowych mitochondriów od dawcy.

Poczęte w ten sposób dziecko ma niewielką ilość DNA dawcy, ale procedura ta jest legalna i zgodnie z opiniami, jest ona gotowa zarówno pod względem etycznym, jak i naukowym.

Sally Cheshire, przewodnicząca Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), powiedziała, że jest to decyzja o historycznym znaczeniu.

Ponadto dodała: „Chodzi o to, aby w ostrożny sposób iść do przodu, a jest wiele jeszcze do zrobienia”.

„Jestem pewna, że pacjenci będą bardzo zadowoleni z tego, co zdecydowaliśmy dzisiaj”.

Niemniej, niektórzy naukowcy kwestionują etyczne aspekty tej techniki, podkreślając, iż może ona otworzyć drzwi do genetycznie modyfikowanych dzieci, a co za tym idzie, do pewnego rodzaju ich projektowania.

HFEA musi zatwierdzić każdą klinikę i każdego pacjenta przed zabiegiem zanim miałby on zostać przeprowadzony.

Warto podkreślić, iż poczęcie dziecka za pomocą tej metody zostało dopuszczone jedynie w przypadku, gdy ryzyko choroby mitochondrialnej jest bardzo wysokie.

 

 e

e12

Kliniki mogą wystąpić teraz do HFEA o przyznanie licencji na przeprowadzanie IVF.

Oczekuje się, że zespół z Newcastle-upon-Tyne Hospitals, NHS Foundation Trust i Uniwersytetu Newcastle będzie pierwszym, któremu zostanie przyznana taka licencja.

Ta nowa technika, która będzie wymagać dawców, ma pomagać 25 parom rocznie.

Publiczna służba zdrowia w Anglii (NHS) zgodziła się sfinansować koszty leczenia pierwszego tego typu procesu IVF dla tych kobiet, które spełniają kryteria HFEA i o ile zgodzą się one na długoterminową obserwację swoich dzieci po urodzeniu.

Pierwsze dziecko poczęte w ten sposób w Wielkiej Brytanii będzie mogło urodzić się najwcześniej pod koniec 2017 roku.

Warto zaznaczyć, iż Wielka Brytania nie będzie pierwszym krajem na świecie, w którym przyjdą na świat dzieci poczęte dzięki tej technice.

Lekarze z Nowego Jorku przeprowadzili tego typu zabieg, w wyniku którego urodziło się zdrowe dziecko.

Barbara Klaudia S.

bbc/photo/bdnews24

15 grudnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK