Niesamowite problemy Brytyjczyków , Brexit

Niesamowite problemy Brytyjczyków , Brexit, czy wyjdą z bez umowy

 

Kara Brexit: obywatele UE w Wielkiej Brytanii dostaną bezpłatną opiekę zdrowotną – ale Brytyjczycy za granicą już nie.

Około miliona obywateli brytyjskich mieszka w innych państwach członkowskich UE, a wiele tysięcy pracuje w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin w innych krajach. A jeśli Theresa May i jej zespół ds. Brexit nie zdołają uzyskać porozumienia z blokiem w Brukseli, wszyscy ci mieszkający za granicą Brytyjczycy mogliby skończyć z ogromnymi rachunkami za opiekę zdrowotną, jeśli zachorują po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Ale trzy miliony obywateli UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, będzie nadal otrzymywać bezpłatny dostęp do usług zdrowotnych i leczenia według brytyjskiej ustawy o wyjściu z UE.

Przemawiając dziś przed podkomisją UE ds. wewnętrznych w Izbie Lordów, profesor prawa europejskiego na uniwersytecie w Cambridge Catherine Barnard, powiedziała politykom, że niepowodzenie dojścia do jakiegokolwiek porozumienia z blokiem „pozostawi Brytyjczyków za granicą w trudnej sytuacji” .

„To jest jeden z głównych celów, aby zapewnić im ten komfort i ochronę”. Ale stwierdziła, że ​​kłopoty z projektem ustawy dotyczą jedynie Wielkiej Brytanii i „nie mogą nakazać tego, co zrobią Francuzi czy Niemcy”.

W związku z tym projekt ustawy zapewniłby obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii bezpłatną opiekę zdrowotną, ale nie może zmusić innych krajów do zaoferowania takich samych praw dla brytyjskich emigrantów. Wyjaśniła, że ​​klauzula włączona do ustawy o wyjściu z Unii oznaczałaby, że przepisy dotyczące opieki zdrowotnej zostaną zamienione na prawo brytyjskie. W rezultacie oznaczałoby to, że obywatel polski, który w Wielkiej Brytanii chorował w okolicach dnia wyjścia w 2019 r., mógłby mieć dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w swoich ramach EHIC. Ale tego samego nie można powiedzieć o Brytyjczykach za granicą, którzy chorują w tym samym czasie, ponieważ prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej nie jest gwarantowane przez ustawodawstwo innych państw członkowskich UE.

Ekspert dodała: „Jednak niektóre państwa, takie jak Hiszpania, mają system, dzięki któremu możesz przyczynić się do tego systemu, uzyskać leczenie i zrobić plany ad hoc. „Jeśli nie będzie porozumienia, to kroki, które zostały dotychczas wykonane w ramach karty EHIC, znikną, ponieważ UE jasno stwierdziła, że nic nie zostało uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione, a zatem pozostawia Brytyjczyków za granicą w trudnej sytuacji. W ramach systemu EHIC Brytyjczycy, którzy cierpią z powodu wypadków lub złego stanu zdrowia, podczas pobytu w Europie mogą korzystać ze szpitali w krajach UE, nie obawiając się ogromnych rachunków medycznych, ponieważ koszty zostaną pokryte przez NHS.

Brytyjczycy mogą korzystać ze swoich bezpłatnych kart EHIC we wszystkich pozostałych 27 krajach UE, a także Islandii, Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinie, więc jeśli zachorują za granicą, nie staną w obliczu dużych rachunków za leczenie. Program zapewnia, że ​​obywatele Wielkiej Brytanii otrzymują taką samą opiekę zdrowotną jak mieszkańcy lokalni, w tym recepty, wizyty lekarzy rodzinnych i pobyt w szpitalu. Bez EHIC, urlopowicze mogą dostać ogromne rachunki warte tysiące funtów, albo zmuszeni są do wykupienia prywatnych ubezpieczeń.

Jednak David Davis, minister ds. Brexit, zwrócił się do UE o utrzymanie planu po Brexicie i powiedział, że jeśli Bruksela odmówi, rząd będzie musiał zapłacić 155 miliardów euro rocznie.

Katarzyna Cz

 

 

11 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka