Niemcy zwiększają sprzedaż broni do Afryki. Czy to klucz do emigracji ?

Niemcy zwiększają sprzedaż broni do Afryki i krajów Bliskiego Wschodu.

Czy to klucz do emigracji zalewającej Europę ?

 

Broń jest poważnym, jeśli bardzo kontrowersyjnym, niemieckim przemysłem. Jak sie okazuje niemieccy producenci uzbrojenia mają wielu potencjalnych klientów i cały czas zwiększają sprzedaż.

Jak duży jest handel bronią w Niemczech z Turcją?

W odpowiedzi na oficjalne dochodzenie we wrześniu Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. zatwierdziła około 25 milionów euro (30 milionów dolarów) w sprzedaży broni do Turcji. Według ministerstwa zatwierdzony wywóz głównie składał się z bomb, torped i rakiet.

Należy zaznaczyć że UE zawiesiła negocjację z Turcją przez „przewrót stanu ” jednak handel bronią pomiędzy Turcją trwa dalej.

 

Dla porównania, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2017 roku Ministerstwo Gospodarki w Berlinie zatwierdziło sprzedaż uzbrojenia:

Szwecja otrzymała 30,6 mln EUR 

Szwajcaria 22,7 mln EUR. 

Algieria 830 mln EUR

Litwa 469 mln EUR.

Gdzie Niemcy stoją wśród światowych eksporterów broni?

Często się mówi że Niemcy, są trzecim światowym sprzedawcą broni po USA i Rosji, ale oficjalne statystyki nie są ani w pełni wiarygodne, ani w pełni aktualne. Jedno jest pewne, że Niemcy znajdują się w pierwszej piątce , a sprzedaż porównywalna jest z Chinami i Francją.

Zdaniem Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem Rząd Niemiecki przyznał pozwolenie na sprzedaż broni na kwotę aż 6,6 mld euro w 2016 r. W ubiegłym roku Niemcy stanowiły około 5,6 procent światowego eksportu broni.
Niemcy mają szeroką bazę klientów, eksportując broń do kilkudziesięciu różnych krajów, w tym Grecji, Brazylii, Korei Południowej i Indii. Według rządu, 46,4 procent zezwoleń na niemiecką sprzedaż broni było dla krajów nie należących do NATO.

Czy niemiecki wywóz wzrasta lub spada?

To zależy od tego, jak patrzysz na sytuację. Niemcy dostarczyły broń do wielu krajów o wątpliwych dokumentach dotyczących praw człowieka, w tym zarówno Arabii Saudyjskiej, jak i Kataru. Krytykowano też niemiecką sprzedaż broni do Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oba kraje oskarżone o powszechne stosowanie tortur.

Zapotrzebowanie na broń wzrosło od 2015 ruoku głównie z krajów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, więc obecnie niemieckie poziomy sprzedaży pozostają wysokie. Publikacja handlowa Jane’s Defense szacuje, że do roku 2018 Bliski Wschód i Afryka Północna mogą stanowić 40 procent niemieckiego eksportu broni, co jest porównywalne z udziałem tych dwóch regionów na rynku światowym.

A może Niemiecki nacisk na kraje w Europie aby wpuścić miliony emigrantów z Afryki i Bliskiego wschodu były po to aby Niemcy dostały rynki zbytu dla niemieckiej broni na tamte kraje, wyrzucając w jakimś stopniu uzbrojenie z USA ?

Niemcy sprzedały statki ochrony wybrzeża do Arabii Saudyjskiej

German coast guard boat bound for Saudi Arabia

 

Konrad W .photo/dw

 

30 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Świat