Nie płacić za konto, klienci Lloyds, RBS płacą za bezpłatne konta, raport rządu

WIELKA BRYTANIA

Wielu klientów Lloyds i RBS płaci za bezpłatne konta bankowe, wynika z raportu rządu

Ponad cztery miliony klientów banków Lloyds i Royal Bank of Scotland (RBS) korzystało z podstawowych rachunków bankowych bez opłat w ciągu sześciu miesięcy od ich otwarcia w 2016 roku, wynika z danych rządowych.

Jednak jeśli ktoś posiada podstawowe konto, które zostało założone przed rozpoczęciem nowego roku, może nadal uiszczać opłaty, przez co powinien rozważyć uaktualnienie lub zmianę takiego konta.

Siedem z dziewięciu największych brytyjskich banków – Barclays, Clydesdale i Yorkshire Bank, Co-op Bank, HSBC, Nationwide, Santander i TSB, miało zapewnić, że wszystkie podstawowe rachunki bankowe prowadzone przez ich klientów będą wolne opłat od początku tego roku, w wyniku rozporządzenia rządu.

Według stanu na dzień 30 czerwca, 4,1 mln z 7,9 mln klientów banków w Wielkiej Brytanii korzystających z podstawowego rachunku bankowego posiadało konta, które spełniały nowe kryteria.

Jednak wielu klientów banków Lloyds i niektórzy klienci RBS, którzy otworzyli swoje rachunki bankowe przed dniem 1 stycznia 2016 roku ponosi dodatkowe opłaty, ponieważ banki te nie zastosowały automatycznie nowych standardów w odniesieniu do starych rachunków klientów.

Raport opublikowany przez Skarb Państwa wykazał, że znaczna część klientów posiada podstawowe konta w bankach Lloyds, które nie spełniają tych warunków. Badanie wykazało również, że 8% klientów RBS z podstawowymi rachunkami nie korzysta z tych opcjonalnych warunków.

Lloyds twierdzi, że nie jest dokonywane automatyczne aktualizowanie kont klientów, ale wszyscy klienci podstawowych kont, zostali poinformowani listownie o możliwości zmiany ich konta na nowsze bezpłatne.

Warto podkreślić, że we wrześniu 2014 roku osiągnięto porozumienie gwarantujące, iż każdy podstawowy rachunek bankowy otwarty po 1 stycznia 2016 roku we wszystkich głównych bankach w Wielkiej Brytanii będzie wolny od opłat.

Niemniej, podczas gdy banki mogły zmieniać stare podstawowe rachunki bankowe na nowe bezpłatne, to jednak nie zostały one zmuszone do przeprowadzania tego typu operacji bankowych.

Tym samym zdarzały się przypadki, że były naliczane klientom opłaty w wysokości do £ 35 w trakcie korzystania z konta, które miało być bezpłatne. Często też posiadacze tych rachunków zostali uwikłani w niepowołane debety.
Podstawowe rachunki bankowe są przeznaczone szczególnie na osób, które nie mogą założyć zwykłego konta bankowego.

Zasadniczo jest to konto, na którym można przechowywać środki pieniężne bez posiadania umowy z bankiem na posiadanie określonego debetu na koncie.

Ponadto główni dostawcy zapewniają klientom kartę debetową, którą można wykorzystać do zapłaty rachunków czy dokonywać poleceń zapłaty.

Barbara Klaudia S.

photo/telegraph

17 grudnia 2016