Negocjacje w sprawie Brexitu rozpoczną się 19 czerwca.

Negocjacje w sprawie Brexitu rozpoczną się 19 czerwca

 

Główny negocjator UE, Michel Barnier, zakreślił w kalendarzu 19 dzień czerwca jako pierwszy oficjalny termin rozmów z Wielką Brytanią o jej wycofaniu z Unii Europejskiej, co zostało uznane za najważniejsze negocjacje w historii kraju.

Będzie to pierwszy dzień z 15 miesięcy trudnych negocjacji, kiedy Barnier spotka się z wybranym wcześniej w wyborach brytyjskim ministrem do spraw Brexitu, aby wyegzekwować warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Urzędnicy UE dopiero zaczną rozmawiać o jakiejkolwiek logistyce z Wielką Brytanią, zaistniał jednak spór z rządem Theresy May w sprawie zablokowania przeglądu budżetu unijnego.

Zamiast tego UK chce zająć się priorytetami, takimi jak kryzys migracyjny.

Brak kontaktów między dwoma zespołami negocjacyjnymi jest powodem, dla którego Bruksela zamierza dodać dodatkowy tydzień po wyborach w sprawie dalszych nieformalnych przygotowań, zanim rozpoczną się prawdziwe negocjacje.

Pierwsze spotkanie z Barnierem i ministrem Brexit prawdopodobnie odbędzie się w niedawno otwartym budynku w Europie, tzw. Kosmicznym Jajkiem.

Unia Europejska chce, aby negocjacje zostały podzielone na cztery tygodnie, z których każdy koncentrować się będzie na kluczowej kwestii.

Negocjator UE chce osiągnąć porozumienie w sprawie praw obywatelskich, brytyjskiej ustawy o rozwodach i granicy Irlandii w pierwszej fazie rozmów, która, ma nadzieję, zostanie zakończona przed końcem 2017 r.

Prawdopodobnie od grudnia 2017 r. do wiosny 2018 r. Barnier będzie negocjował przyszłą umowę handlową z Wielką Brytanią. Omówi także ustalenia przejściowe konieczne w okresie kiedy UK opuszczać będzie wspólny rynek i unię celną w marcu 2019 r., A wszelkie inne umowy handlowe UE-Wielka Brytania zostaną sfinalizowane i ratyfikowane na kilka lat do przodu.

Harmonogram Barniera pozwala na zatwierdzenie umowy wycofania, w tym uzgodnień przejściowych, przez instytucje UE i państwa członkowskie.

Katarzyna Cz.

19 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka