Na wyspie z dala od domu. OIA wokalistka z Londynu i jej płyta

LONDYN

Na wyspie z dala od domu. OIA – Wyspa [premiera płyty].

Co widać z wyspy?Co dzieje się na stałym lądzie? Kim są ludzie, którzy na niej mieszkają? Jak żyje się millenialsom? Na debiutanckim albumie „Wyspa”, za którym stoi OIA – wokalistka, autorka tekstów i muzyki przypatruje się z dystansu temu, z czego wyrosła. Inspirowana soulem i popem, niezwykle refleksyjna płyta, jest próbą odpowiedzi na nurtujące współcześnie pytania. Premiera krążka „Wyspa” była 1 grudnia 2016.

OIA wzięła lornetkę i z Wyspy obserwuje ludzi, a potem wszystko skrzętnie notuje. W bezkompromisowy i wyrazisty sposób rozprawia się z trudnymi tematami. To, co przykuwa uwagę to niezwykła trafność i pełna autentyczność tekstów – wszystkie w języku polskim. OIA nie kryje się ze swoimi poglądami. Nierzadko sięga po ironię. Jest w tym absolutnie szczera. „Wyspa” to dosadna analiza lęków każdego z nas, tego, co głęboko skrywamy, co nas boli, denerwuje i dziwi. OIA serwuje nam podróż po emocjach i uczuciach, biorąc na tapetę sytuację polityczną, tolerancję, zasady, życie w multikulturowym społeczeństwie, kondycję człowieka, który pogubił się w gąszczu miasta. „Teksty wyrosły z obserwacji tego, co mi bliskie. Tego, na co trudno mi się zgodzić. Tego, co przysparza trudności i wywołuje zdziwienie. Inspiracją stały się autentyczne historie przyjaciół i moje własne zmagania” – mówi OIA.

Urodzona w Krakowie, a mieszkająca w Londynie wokalistka zabiera nas w podróż przepełnioną wyrazistym wokalem, który wybija się na tle soulowo-popowych brzmień z wyraźne słyszalnymi wpływami hip hopu, brzmieniami etno czy elektroniką. OIA sięga po całą paletę muzycznych możliwości i w umiejętny sposób łączy różne dźwięki.

Płyta powstała w przeciągu roku w Londynie, po przeprowadzce, która dała mi świeże spojrzenie na wiele spraw, a także poddała w wątpliwość wzorce wyniesione z polskiego podwórka. Wiele tekstów powstało podczas podróży do Azji”. – zdradza piosenkarka. 1 grudnia 2016 album „Wyspa” trafił na półki sklepowe. Od 2 listopada jest już dostępny w przedsprzedaży na iTunes.

Album zapowiadają dwa klipy – „Graj ludu na dudach”, będący zdecydowaną odpowiedzią artystki na sytuację społeczno-polityczną w Polsce oraz nakręcony w Londynie teledysk „Wygibasy”, o relacjach damsko-męskich w dobie Tindera.

Debiutuje z wydanym przez Mili Records albumem, który jest wynikiem międzynarodowej kolaboracji. Za wszystkimi dziewięcioma utworami i specjalnie przygotowanym bonus trackiem stoi OIA – jest autorką wszystkich tekstów i muzyki.

OIA ma bogate muzyczne zaplecze. Uczyła się w klasie skrzypiec, potem w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W przyszłym roku kończy studia muzyczne w The Institute of Contemporary Music Performance w Londynie. Śpiewała w Chórze Katedry Wawelskiej, a także można było ją usłyszeć w chórkach u takich artystów jak Junior Stress czy Lilu.

OIA – „Wyspa”

https://www.facebook.com/oiaartist

Płyta do kupienia na  empik.com

—————————–

13 grudnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn