Muzyczna gwiazdka dla Polaków w Manchester, Liverpool i Warrington

Muzyczna gwiazdka dla Polaków w Manchester, Liverpool i Warrington

 

Dźwięki kolęd. Muzyczna gwiazdka. Gdzie wybrać się w poszukiwaniu świątecznej atmosfery ?

Mienią się bożonarodzeniowe jarmarki, radosne tłumy między wielobarwnymi straganami kłębią się ciekawie. Częstują ich radośni sprzedawcy, gorącym,i napojami, tradycyjnymi przysmakami.
Szukamy jak spędzić czas . Nie każdy wie, ale w tym roku nie tylko na ‚Christmas Market’ można się wybrać w poszukiwaniu ducha świąt . Ducha świąt – tego polskiego, najbliższego naszym sercom.
Jeżeli lubicie kameralnie, ludowo i po chrześcijańsku. Już na początku grudnia zabierzcie swoje pociechy na koncert zespołu Gwiazdka.
Gwiazdka to świeża brytyjsko-polska grupa piosenkarzy i muzyków, powstała niedawno bo w 2018
roku. To dzięki nim – niezwykłe, poetyckie, teksty polskich kolęd , teraz pięknie zaaranżowane można będzie śpiewać także po angielsku. Muzycy z wyczuciem łączą nowatorskie podejście z tradycyjnymi melodiami polskiej muzyki ludowej. Miłość do tradycji i muzyki ludowej ma kluczowe znaczenie dla artystycznej tożsamości Gwiazdki. Grupa opracowała nowatorskie aranżacje muzyczne, które przemawiają do współczesnej publiczności.

Tego roku, dzięki zespołowi, ukazała się również książka pt. : „Chwała na wysokości ”. Publikacja ma na celu promowanie polskiej kultury tradycji świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii
i zawiera przekład wybranych polskich kolęd na język angielski. Po ukończeniu książki zespół postanowił zagrać w północno-zachodniej Anglii.

Artyści poprzez działania twórcze i przybliżanie polskiego dziedzictwa historycznego pragną integrować dzieci i społeczność z różnych kręgów kulturowych.
Aranżacje muzyczne w książce wykonał Steve Fowle, który jest altowiolistą w Southport Orchestra. Jest także członkiem zespołu.

”Mój dziadek był Polakiem – nauczyłem się kolęd, ale moje polskie dziedzictwo było czymś, o czym
nigdy nie zachęcano nas do rozmowy. Jednak kilka lat temu zacząłem uczyć się polskiego (wciąż się uczę!) I postanowiłem przetłumaczyć te wspaniałe kolędy na angielski jako hołd dla Polaków, których znałem jako dziecko”.- mówi Andrew Page, który służy w kościele.

„Będziemy mieć trzy koncerty w Warrington.

Jeden będzie w Zjednoczonym Reformowanym Kościele Świętego Jana (8 grudnia, 18.30),

Jeden w Kościele Unitarian na Cairo Street (13 grudnia, 19.00),

Jeden w Szkole Polskiej (14 grudnia, 10.00).

Będziemy również grać w Manchesterze, Blackpool, St Helens i Liverpoolu (na koncercie Merseyside Polonia)

 

Pozostałe informacje na temat miejsc i terminów znajdziecie państwo na stronie internetowej zespołu

:http://www.gwiazdka.online/

Marita Jackowiak

18 listopada 2019

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *