Muzułmańskie rozwody na Skype lub aplikacji WhatsApp w UK

 

Muzułmańskie rozwody na Skype lub aplikacji WhatsApp w UK

 

Muzułmańskie rozwody, w których mężczyzna mówi „talaq”(„rozwód”) trzy razy są teraz „bardzo powszechne” w Wielkiej Brytanii – mimo że są nielegalne w Pakistanie i stają wobec zakazu w Indiach.

Proces ten, zwany ‘potrójnym talaq’ jest zabroniony w Pakistanie i napotyka kontrowersje prawne w Indiach, gdy pojawiły się doniesienia o tym, że mężczyźni rozstają się z żonami za pośrednictwem listów, Skypea, a nawet aplikacji WhatsApp.

Kobietom nie wolno używać tej metody, a często pozostają bez domu i pieniędzy, co zmusza wiele z nich do złożenia apelacji o przywrócenie małżeństwa w Sądzie Najwyższym.

Prawo islamskie sugeruje, że mąż powinien powiedzieć „talaq” tylko raz i po upływie co najmniej trzech miesięcy rozważać tę kwestię po raz drugi lub trzeci.

„Potrójny talaq jest naprawdę powszechny wśród społeczności muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii”, powiedziała Khola Hasan, uczona w Islamskiej Radzie Szariatu w Londynie.

Hasan, która powiedziała, że ​​jej rada uzna to za nieważne, dodaje: „Najczęstszym scenariuszem jest to, że mąż krzyczy trzykrotnie ‘talaq’, a potem żałuje. Małżeństwa islamskie są nieważne w brytyjskim prawie cywilnym, co oznacza, że ​​kobiety niewiele mogą zrobić, aby opuścić nieszczęśliwe małżeństwo.

Oznacza to również, że walczą o obronę majątku w sądzie, jeśli ich małżeństwo się rozpadnie.

Badacze wezwali kobiety muzułmańskie w Wielkiej Brytanii do ochrony prawnej poprzez rejestrację ich małżeństw religijnych zgodnie z prawem cywilnym.

Jeśli jest zarejestrowany, „talaq” ma niewielkie znaczenie, a para nadal musi załatwić sprawę w sądzie.

Obecnie pary, które przechodzą ceremonie islamskie, hinduistyczne czy sikhskie, nie są zobowiązane do rejestrowania swoich małżeństw.

Indie pozwalają instytucjom religijnym rządzić sprawami małżeństwa, rozwodu i dziedziczenia majątku w kraju wielokulturowym, uznaje się tam potrójny ‘talaq’ jako prawną drogę dla 180 milionów muzułmanów, którzy mają zakończyć związki.

Wiele grup muzułmańskich krytykuje wszelkie próby zakłócenia praw religijnych, twierdząc, że ogranicza to konstytucyjne prawo do rządzenia swoimi sprawami.

Niektórzy muzułmańscy uczeni twierdzą, że nie ma wzmianki o potrójnym talaq w Koranie, jest natomiast opisany proces rozwodu opartego na mediacji.

Kaatrzyna Cz.

15 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK