Musisz dostać odprawę gdy stracisz pracę podczas furlough

 

Musisz dostać odprawę gdy stracisz pracę podczas furlough.

 

31.10 kończy sie okres płacenia przez Rząd 80% dla pracodawcy który bierze te pieniedze aby zapłacić tobie. Wielu pracodawców już daje ludziom informacje nie wracać do pracy, wielu dostanie 31.10 . Jednak zwolnnienie z pracy podczas i na zakończenie tego programu decyduje ze musisz dostać odprawę.

Wysokość przysługującej Ci ODPRAWY zależy od Twojego wieku i długości stażu pracy. usługi, chociaż jest to ograniczone do 20 lat.

Niestety nie przysługuje Ci wypłata, jeśli pracujesz u swojego pracodawcy krócej niż dwa lata. 

Masz również prawo do odwołania się od decyzji, wnosząc o niesłuszne zwolnienie w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia.

Ile wynosi Twoja odprawa?
Nie dostaniesz odprawy, jeśli pracowałeś tam krócej niż dwa lata lub jesteś samozatrudniony, i możesz stracić te pieniądze, jeśli zaoferowano ci odpowiednią alternatywną pracę, ale ją odrzucasz bez powodu.

Ustawowa odprawa to minimum, które otrzymasz, ale możesz otrzymać więcej – zwane odprawą umowną – jeśli jest to coś, co oferuje Twój pracodawca i jest to zawarte w Twojej umowie.

W pewnych okolicznościach możesz mieć prawo do jednego, a nie do drugiego.Na przykład, jeśli pracujesz gdzieś tylko przez rok, nie otrzymasz ustawowego odprawy, ale Twój pracodawca może zaoferować odprawę umowną.

Otrzymasz:

– pół tygodnia wynagrodzenia za każdy pełny rok poniżej 22 roku życia
– tygodniowe wynagrodzenie za każdy pełny rok, w którym miałeś 22 lata lub więcej, ale poniżej 41 lat
– półtora tygodnia pensji za każdy pełny rok, w którym ukończyłeś 41 lat

Staż pracy jest ograniczony do 20 lat, a tygodniowa odprawa ograniczona jest do 525 GBP z maksymalną ustawową wypłatą 15 750 GBP.

 Czy Twoja odprawa będzie 100% jeśli teraz dostajesz 80%.

Nawet jeśli wynagrodzenie za urlop wynosi 80% normalnego wynagrodzenia, to nadal jest to pełne wynagrodzenie, które powinno zostać wykorzystane do wyliczenia odpraw, a nie niższa kwota urlopu.

NAWET Rządowy urlop ma na celu utrzymanie pracowników, niestety nie chroni Cię przed zwolnieniem. Nie ma to jednak wpływu na Twoje prawa do odprawy, jeśli zostaniesz zwolniony z pracy w związku z kryzysem koronawirusa. Twój pracodawca powinien nadal przeprowadzić uczciwy proces odprawy. Będziesz mieć prawo do konsultacji w sprawie zwolnienia z pracy w pierwszej kolejności i do otrzymania ustawowej odprawy, o ile pracujesz gdzieś przez co najmniej dwa lata;

Jeśli zwolniono Cię po przejściu firmy do administracji czyli firma ogłosiła UPADEK, możesz ubiegać się o odprawę za pośrednictwem Gov. uk.

Jaki jest Twój okres wypowiedzenia?

Masz prawo do ustawowego okresu wypowiedzenia, jeśli przepracowałeś u swojego pracodawcy co najmniej miesiąc. Jeśli pracowałeś co najmniej miesiąc, ale krócej niż dwa lata, okres wypowiedzenia wynosi jeden tydzień.

W przypadku dłuższego niż dwa lata okres wypowiedzenia wynosi jeden tydzień za każdy pełny przepracowany rok, maksymalnie do 12 tygodni.

Na przykład, jeśli pracowałeś gdzieś przez pięć lat i siedem miesięcy, Twoje ustawowe wypowiedzenie będzie wynosić pięć tygodni. Jeśli pracowałeś gdzieś przez 15 lat, ustawowe wypowiedzenie wynosi 12 tygodni.

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy pracodawca potwierdzi zwolnienie i poda datę zakończenia zatrudnienia – nie jest to moment, w którym powiedziano Ci, że Twoja praca jest zagrożona zwolnieniem.

Czy możesz otrzymać płatny czas wolny na poszukiwanie pracy?
Jeśli pracowałeś dla swojego pracodawcy dłużej niż dwa lata, możesz wziąć „rozsądny” czas wolny, aby ubiegać się o pracę lub szkolenie.„Możesz wziąć wolne w dowolnym momencie w normalnych godzinach pracy, a Twój pracodawca nie może prosić Cię o zmianę rozkładu godzin pracy w celu nadrobienia wolnego.

„Kiedy bierzesz czas wolny na poszukiwanie pracy, będziesz otrzymywać wynagrodzenie według normalnej stawki godzinowej, ale tylko za maksymalnie 40% tygodniowej pracy – na przykład za maksymalnie dwa dni, jeśli pracujesz w tygodniu przez pięć dni”.

Konrad W

Uważaj jesli na jakimś ogłoszeniu o odszkodowaniu za wypadek nie ma nazwy kancelarii Prawnej to oznacza że jest to pośrednik.

 

21 września 2020