Możesz zamrozić kredyt na dom,czy warto. Jacek Piorkowski doradca kredytowy

Możesz zamrozić kredyt na dom, czy warto. Jacek Piorkowski – doradca kredytowy w Wielkiej Brytanii

 

Po niemal 15 latach obecności w Wielkiej Brytani widać jak dużo polskich rodzin zdecydowało się na zakup nieruchomości. Najwięcej zakupów dokonało się w ostatnich 5 latach po długich przemyśleniach oraz przeanalizowaniu niemal każdej opcji za i przeciw pozostaniu tu na stałe lub przynajmniej na nieco dłużej.

Pojawili się równiez pierwsi polscy inwestorzy, których nie zadowoliło posiadanie tylko jednej nieruchomości. Coraz więcej zamieszkałych na Wyspach Polaków nabrała wiedzy na temat możliwości brytyjskiego systemu finansowego, oferującego o wiele więcej produktów niż polskie banki.

Często jednak nie wykorzystujemy w pełni tego co nam dano.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć własciela nieruchomości, który nie słyszał o tzw „Fixie” czyli kredycie, w którym mamy zagwarantowane stałe oprocentowanie na z góry ustalony okres czasu. Przeważnie są to okresu 2 lub 5 letnie w zależności od preferencji klienta lub też konkretnego zakupu takiego jak wykup mieszkania z tzw „Councilu” lub przy użyciu rządowych programów tj; Help To Buy.

Na rynku znajdziemy najróżniejsze produkty finansowe ale chciałbym tu zaprezentowac 3 najbardziej popularne czyli :

 

Tracker, Discounted oraz Offset, który zostanie opisany w oddzielnym artykule.

Zaletą kredytów typu Tracker jest to że zamrożoną mamy tylko marże Banku, do której musimy dodać stopy procentowe Bank of England. Należy mieć na uwadzę to że nasza miesięczna rata może tak samo wzrosnąć jak i zmaleć w zależności od polityki Banku Anglii.

Podobnie wyglądają kredyty Discounted – opierają się ona na SVR- standard variable rate czyli oprocentowaniu zmiennym oferowanym przez dany Bank. Zniżka od wspomnianego oprocentowania jest oferowana na podobne okresy czasu jak w pozostałych produktach.

Największą zaletą powyższym produktów finansowych jest to że w wielu przypadkach takie typy kredytów nie są obiciążone karą za wcześniejszą spłatę znaną jako ERC – Early Repayment Charges. Jest to istotne dla wielu z nas w momencie kiedy chcemy mieć większą swobodę co do sprzedaży lub przekredytowania naszej nieruchomości.

Produkty te są coraz bardziej popularne w związku z Brexitem lub też dla Rodzin, które planują powrót w niedługim czasie.

Należy pamiętać że kara za wcześna spłatę kredytu ( czyli w okresie zamrożonych odsetek ) może mocno nadszarpnąć naszym budżetem.

Dla przykładu posłuże się domem o wartości £125.000 zakupionym z 10% depozytem gdzie kwota samego kredytu to £112,500.

Kara ze wcześną spłatę może się wachać pomiędzy £2309 do ok £3366 już w pierwszym roku kredytu oraz pomiędzy £1151 do £2178 jeśli zdecydujemy się na to dopiero w drugim rok. Oczywiście wszystko zależy od Banku, w którym zdecydujemy się kredytowac naszą nieruchomość. Należy dokładnie czytać ilustracje kredytowe a przede wszystkim dokładnie omówić taki kredyt ze swoim brokerem.

Skorzystać z tego typu produktów ( brak opłaty za wcześniejszą spłatę ) mogą przede wszystkim osoby, które zakupiły nieruchomość poniżej ceny rynkowej lub te, które po podniosły poprzez remont wartosć nieruchomości. Zmienia się wtedy proporcja depozytu do wartości nieruchomości co może skutkować…niższym oprocentowaniem w innym banku już po kilku miesiącach.

Podany przykład dotyczy średniego zakupu w okolicach Manchesteru biorąc pod uwagę tylko produkt, w którym odsetki zamrożono na 2 lata. W przypadku 5 letnich produktów mówimu tu o karach rzędu nawet £5000 w pierwszym roku zerwania umowy. Oczywiście kwoty należało by przemnożyć w zależności od ceny nieruchomości ale już na tym przykładzie widzimy że warto się nad tym nieco dłużej zastanowić.

W kolejnym artykulę postaram się Państwu przybliżyć korzyści wynikające z kredytów offsetowych, bardzo popularnych zarówno wśród inwestorów jak i osób chcących mieć szybki dostęp do swoich oszczędności.

Zadzwoń po bezpłatną i niezobowiązującą poradę już dziś. Szeroki wybór niskich kredytów na dom, mała opłata , zaufaj naszej firmie.

Jacek  doradca kredytowy – tel.  07828 828 683
07383 435 091
Manchester  – 0161 399 1944
office@vistulafinance.co.uk
www.vistulafinance.co.uk

Działamy na cała Wielką Brytanię.

Kredyt na dom uwazaj na dodatkowe koszty.

 

15 września 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *